لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۴

تلفات نیروهای افغان نسبت به سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است


وزارت دفاع امریکا می گوید تعداد سربازان نیرو های امنیتی افغان که در جنگ تابستان سال جاری با طالبان کشته شده اند در مقایسه با عین وقت در سال گذشته 80 فیصد بیشتر شده است.

اما با وجود افزایش این تلفات، وزارت دفاع امریکا می گوید نیرو های اردوی ملی افغانستان توانایی خود را برای حفظ دست آورد های 12 ساله در این کشور ثابت ساختند و آنهم در حالی که قوای ناتو از خط اول جنگ بیرون شده اند.

وزارت دفاع امریکا همچنان هشدار داد که با ختم ماموریت نظامی قوای بین المللی در سال 2014 در افغانستان، اگر حمایت جامعه جهانی از قوای افغان ادامه پیدا نکند، قوای افغان با خطر روبرو خواهند بود.

این ارقام در گزارش وزارت دفاع امریکا که روز جمعه به کانگرس ارایه شد، درج شده است.

در این گزارش گفته می شود اگر کمک ها به نیرو های امنیتی افغانستان ادامه پیدا کند، این نیرو ها می توانند راه خود را برای دست بالا داشتن بر طالبان ادامه بدهند.

وزارت دفاع امریکا افزود، تعداد تلفات قوای امریکا و متحدین آن در این مدت یعنی از ماه اپریل تا سپتمبر 60 درصد کاهش یافته است.


این گزارش چند روز قبل از آن به کانگرس پیشنهاد شده است که لویه جرگه افغانستان قرار است در مورد موافقت امنیتی بین امریکا و افغانستان تصمیم بگیرد.

در این موافقت موضوع مصونیت قضایی سربازان امریکایی که بعد از سال 2014 در افغانستان می مانند، مطرح خواهد بود.

در گزارش وزارت دفاع امریکا آمده است که در تابستان سال جاری طالبان هم به تلاش های مشابه که در سه سال گذشته داشتند، دوام دادند و نفوذ خود را در مناطق روستایی حفظ کردند و از اینجا ها خواستند بر مناطق شهری حمله کنند.

هر چند ایالات متحده تخمین می کند که تعداد افراد القاعده در افغانستان بسیار محدود است، در گزارش وزارت دفاع امریکا گفته می شود که ده ها فعال القاعده و کمک دهنده گان آنها در شش ماه گذشته در عملیات ضد تروریزم کشته شده اند.

در گزارش همچنان آمده است که موجودیت پناه گاه ها برای طالبان در آن سوی سرحدات افغانستان در خاک پاکستان یک دلیل عمده برای جلوگیری از پیروزی نهایی علیه آنها می باشد.
XS
SM
MD
LG