لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۸

نور: شاید برخی نامزدان که شامل لست ابتدایی نشده اند، در لست نهایی شامل شوند


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نهایی نبوده و امکان دارد آن عده نامزدان که نام های شان از لست ابتدایی حذف شده است بعد از بررسی کمیسیون شکایات انتخاباتی دوباره در فهرست نهایی شامل گردند.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی به این موضوع روشنی بیشتر انداخته گفت:

« هیچ کس حذف نشده است بلکه به لست ابتدایی راه نیافته اند. وقتی ما با کلمات صحبت می کنیم موضوع بسیار حساس می شود و باید مسایل را به اساس قانون دقیق مطرح کنیم. حذف به کسی گفته می شود که کاملاً از فهرست حذف باشد و دوباره چانس برگشت نداشته باشد. اما اینها فرصت دارند که شکایت کنند و شامل لست نهایی شوند.»

کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل پوره نکردن شرایط قانونی انتخابات که در آن از داشتن دو تابعیت و نواقص در کارت های حمایتی و مسایل دیگر، نام شانزده تن از کاندیدان را از لست ابتدایی حذف کرده است.

ناظران انتخابات و برخی از مردم انتقاد نمودند که لست ابتدایی کاندیدان به گونه شفاف بررسی نشده است. اما کمیسیون مستقل انتخابات این انتقادات را رد کرده است.

نور محمد نور در ارتباط به اینکه چرا دلیل راه نیافتن هر نامزد احتمالی به فهرست بعدی در برابر نام او درج نشده است، می گوید:
« اینکه چرا در مطبوعات مطرح نشده دلیل اش این است که شما می دانید این ابتدایی است و احتمال می رود که آنها بتوانند به لست نهایی راه یابند پس بخاطر که به هویت و شهرت شان صدمه وارد نشود و آنها بتوانند در رقابت های انتخاباتی سهم بگیرند ما بعضی مسایل را واضح نساختیم.»

کمیسیون مستقل انتخابات در حدود سه هفته قبل برای اینکه روند ثبت نام کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری را خاتمه بخشد، از جمع بیست و شش کاندید، نام ده تن شان را تایید کرد.

بسم الله شیر، فضل کریم نجیمی، حشمت غنی احمدزی، حمید الله قادری، داود سلطانزوی، عزیزالله لودین، انوارالحق احدی، سلمان علی دوست زاده، فاروق اعظم، نادرشاه احمدزی، خدیجه غزنوی، سید عبدالهادی دبیر، نور رحمن لیوال و احمد داور نادی آن تعداد از نامزدانِ اند که نام های شان شامل لست ابتدایی نشده است.

اکنون ولسی جرگه به کمیسیون تفتیش مرکزی وظیفه سپرده تا در مورد شانزده کاندید که از لست ابتدایی حذف شده اند از کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی خواهان وضاحت گردد.
XS
SM
MD
LG