لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۶

پنتاگون: قرار است حکومت افغانستان 80% توقیف شدگان را آزاد سازد


وزارت دفاع امریکا می گوید: حکومت افغانستان می خواهد هشتاد درصد از توقیف شدگان را که تحت شرایط امنیتی شدید نگهداری می شوند، آزاد سازد.

این را واشنگتن پست به اساس یک گزارش پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا گزارش می دهد.

اردوی ایالات متحدهء امریکا این توقیف شدگان را امسال به حکومت افغانستان تسلیم داد و یک هیأت حکومت قضیه های آنان را بررسی کرد.

درین گزارش آمده است که اردوی امریکا با بسیاری از سفارش ها در مورد رهایی این توقیف شدگان مخالفت کرده است.

اردوی امریکا گفته است که برخی ازین افراد حکومت و نیرو های امنیتی افغانستان را با خطر رو به رو می سازند.

به اساس گزارش، مقام های امریکایی امیدوار بودند که هیأت بررسی کنندهء حکومت افغانستان از حبس این افراد حمایت کند، اما در گزارش آمده است که این هیأت تصمیم گرفت که چون اسناد کافی برای تعقیب قانونی برخی ازین افراد گردآوری نشده، ازین رو آنان باید آزاد شوند.

اما، یک ادارهء اردوی ایالات متحدهء امریکا که به مسایل مربوط به توقیف افراد رسیدگی می کند با برخی از تصمیم های هیأت بررسی کنندهء حکومت افغانستان مخالفت نشان داده است.

اردوی ایالات متحدهء امریکا مسوولیت زندانِ را که امریکا در نزدیک شهر کابل ساخته و از تدابیر شدید امنیتی هم برخوردار است امسال به حکومت افغانستان سپرد.

پروسهء تسلیمی، 880 توقیف شدهء افغان را دربرداشت که به انجام حملات شورشگرانه و ارتکاب جنایات دیگر متهم شده اند.

در گزارش آمده است که هیأت بررسی کنندهء حکومت افغانستان قضیه های 461 توقیف شده را بررسی کرده و گفته که 77 قضیه باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

اما، این هیأت سفارش کرده که دیگر توقیف شدگان باید آزاد ساخته شوند.

مقام های امریکایی می گویند که مشکل کلیدی این است که پارلمان افغانستان تمایل ندارد که قانونی را تصویب کند که به حکومت افغانستان اجازه بدهد که افراد حتی اگر شواهد کافی برای محاکمهء شان موجود هم نباشد در توقیف نگهداشته شوند.

به اساس گزارش، بسیاری از توقیف شدگان در جریان عملیات های نظامی توقیف شده اند که در آن زمان گردآوری شواهد در اولویت قرار نداشت.

گزارش می افزاید که در برخی دیگر از قضیه ها، اطلاعات که به دستگیری این افراد انجامیده از سوی منابع ارایه شده که حکومت ایالات متحده آن را بسیار محرمانه می پندارد و نمی خواهد با حکومت افغانستان در میان بگذارد.

به گزارش واشنگتن پست، یک مقام امریکایی که در بخش سیاست افغانستان دخیل است بدون ذکر نام خود گفته که: " این بسیار مأیوس کننده است."

این مقام امریکایی افزوده است که وقتی این افراد را می سپردند خطرش را درک کرده بودند.

اما، او گفته است که نمی توانستند برای همیشه این توقیف شدگان را نگهدارند.

مسالهء توقیفگاه ها در افغانستان از دیر زمانی به این طرف منبع تنش در روابط میان حکومت به رهبری رییس جمهور کرزی و ایالات متحدهء امریکا بوده است.

به گفتهء واشنگتن پست، رییس جمهور کرزی و مشاورانش همواره گفته اند که نیرو های امریکایی و ناتو بسیاری از افغان های بیگناه را در جریان حملات شان توقیف کرده اند.
XS
SM
MD
LG