لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۰

محسنی: به شکایات کاندیدان مطابق قانون رسیدگی میشود


نادر محسنی سخنگو و کمیشنر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید که چندین مورد شکایت و اعتراض در مورد برخی از کاندیدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در این کمیسیون ثبت شده است.

نادر محسنی سخنگو و کمیشنر این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که به شکایات و اعتراضات در مورد شماری از کاندیدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مطابق قانون رسیدگی خواهد شد.

اما او نگفت که شکایات رسیده به کمیسیون سمع شکایات در مورد کاندیدان احتمالی انتخابات شامل کدام موارد می شوند:

« مواردی از شکایات نسبت به کاندیدان ریاست جمهوری وجود دارند. فعلاً پیش از وقت است تا در مورد جزئیات آن به شما توضیح بدهم، اما مواردی از شکایت ها و اعتراضات موجود است.»

آقای محسنی افزود که در مجموع نزدیک به 300 شکایت در مورد کاندیدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی وجود دارد.

در این حال، فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانهء افغانستان می گوید، که اگر شکایات در مورد کاندیدان احتمالی این انتخابات درست ثابت شود، نام های آنها از لست ابتدایی کاندیدان حذف خواهند شد.

جان داد سپین غر رییس اجرائیوی این بنیاد به رادیو آزادی در این باره چنین گفت:

« در صورتی که بالای ده کاندید اعتراض موجود باشد، مخصوصاً در رابطه به این که این ها از فلتر کمیسیون گذشته اند، مثلاً استعفا نداده باشند، یا سند انصراف از تابعیت دوم ندارند و در کارت های شان جعل وجود داشته، اگر این مساله موجود باشد، کمیسیون شکایات انتخابات می تواند که این افراد را از لست ابتدایی حذف کند.»

بیست و هفت تن خود شان را کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کرده بودند.

اما از این میان صرف ده تن به لست ابتدایی کاندیدان راه یافتند.

همچنان از میان سه هزار و پنجاه و شش تن، دو هزار و هشت صد و چهار تن به عنوان کاندیدان احتمالی انتخابات شورا های ولایتی شامل لست ابتدایی شدند.

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می گوید که کار بالای ترتیب لست نهایی کاندیدان انتخابات 1393 با جدیت ادامه ادارد.

قرار است این لست در 25 عقرب اعلام شود.
XS
SM
MD
LG