لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۶

دهها مخالف مسلح در بغلان با پروسه صلح پیوستند


چهل و پنج مخالف مسلح دولت در ولسوالی بغلان مرکزی، ولایت بغلان تسلیم پروسه صلح شدند. این ها که به روز یکشنبه سلاح خود را بر زمین گذاشتند گفتند می خواهند در همکاری با دولت امنیت مختل شده مناطق شان را دوباره تامین نمایند.

نصرالله یک تن از قوماندان های این گروه به خبر نگاران گفت:
او مدت شش ماه در صف طالبان و در مخالفت با دولت قرار داشت ولی بنا بر توصیه های پدر اش از مخالفت با دولت دست کشید و به پروسه صلح پیوست.

قوماندان نصرالله افزود آنها از دولت آبادی قرا و قصبات بغلان مرکزی و همچنین امنیت خود و خانوده شان را تقاضا دارند.

یکتن دیگر از این افراد گفت، آنها به قیمت دشمنی با طالبان راه همکاری با دولت را در پیش گرفته اند و اگر در تامین امنیت آنها توجه صورت نگیرد جفای بزرگی در حق آنان صورت می گیرد.

این مخالف برگشته به پروسه صلح در حالی نگرانی اش را از امنیت خود و خانواده اش ابراز می کند که تا حال چند تن از مخالفین یکجا شده با دولت در ولایت بغلان که چنین نگرانی را داشتند از سوی طالبان کشته شده اند.

مولوی سراج الدین سیرت منشی شورای عالی صلح ولایت بغلان در مورد نگرانی این مردم می گوید:
تلاش های جدی صورت می گیرد تا در مشوره با ارگان های امنیتی بغلان در مورد حفظ امنیت این ها صحبت شود و در پهلوی آن زمینه کار برایشان فراهم گردد.

از آغاز سال روان تا حال در ولایت بغلان دها تن به پروسه صلح یکجا شده اند اما این نخستین باری است که به این تعداد یعنی چهل و پنچ تن یکجایی همکاری شان را با دولت اعلان می کنند.


بشیر احمد غزالی، بغلان
XS
SM
MD
LG