لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۸

بحث ها روی قانون ثبت احوال نفوس در مشرانو جرگه!


ولسی جرگه افغانستان، قانون ثبت احوال نفوس را حدود دو ماه پیش با وارد نمودن یک سلسله تعدیلات تصویب کرد و اکنون این قانون در مشرانو جرگه جهت تایید فرستاده شده است.

نشست روز یکشنبه مشرانو جرگه هم به همین موضوع اختصاص یافته بود.

تصمیم کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مشرانو جرگه که در تذکره الکترونیکی تنها افغان درج شود، سبب یک سلسله تنش ها میان اعضای این جرگه شد.

هدایت الله یک سناتوران می گوید که اگر در تذکره الکترونیکی افغان نوشته شود پس ملیت هم باید ضمیمه آن باشد.
« وقتی که جمهوری اسلامی افغانستان دارد، تمام مسایل در اینجا حل است. اما وقتی که ملیت افغان می آید باید نام اقوام هم بیاید. در قانون اساسی از اقوام افغانستان نامبرده شده است. پس در تذکره باید نام اقوام نوشته شود.»

پیش از این طرح قانون ثبت احوال نفوس در ولسی جرگه به دلیل اختلاف روی مساله قومیت و ملیت چندین بار به بحث گرفته شد.

کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مشرانو جرگه می گوید، اگرچه ولسی جرگه حدود دو ماه قبل این قانون را تصویب کرد، اما در مورد این قانون دو مکتوب جداگانه به آنان از سوی این جرگه فرستاده شده است.

داوود اساس یک عضو این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت که ولسی جرگه دو ماه قبل بر آنان یک مکتوب فرستاد که در تذکره های الکترونیکی باید تنها افغان درج شود.

اما به گفته وی، ده روز بعد از آن یک مکتبوب دیگر به آنان مواصلت کرد که کلمه افغان و قوم ذکر نشود.

اساس افزود که ولسی جرگه گفته است مسایل چون قوم، ملیت، مذهب و دیگر موارد در مرکز معلومات ثبت می شود.

اما شماری سناتوران دیگر می گویند که هر تبعهء افغانستان، افغان است و باید کلمه افغان در تذکره الکترونیکی هم درج شود.

عبدالحنان حقایون یکی دیگری از سناتوران در مورد گفت:
« من بنام پشتون یاد می شوم، دیگری بنام تاجک ما در میان یک دیگر چنین خود را می شناسیم، اما زمانیکه یک خارجی پرسان کند که تو کی استی، برایش چی می گوی که من تاجک، پشتون یا هزاره استم که این رقم نمی گوید، بلکه می گوید که من افغان استم.
از همه می خواهم که در این مورد زیاد بحث نکنید در تذکره هم باید افغان نوشته شود افغان متعلق به یک قوم نیست بلکه افغان، ملت است.»


قانون ثبت احوال نفوس دارای 5 فصل و 39 ماده می باشد.

در نشست روز یکشنبه مشرانو جرگه فقط 5 ماده آن مورد تایید قرار گرفت و متباقی ماده های آن برای بحث بیشتر به اجلاس آینده این جرگه ماکول شد.
XS
SM
MD
LG