لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۰

حق ویون: امریکا میخواهد خواست هایش را بر افغانها تحمیل کند


نمای از تعمیر مشرانو جرگهء افغانستان
شماری از اعضای مشرانوجرگه افغانستان می گویند، با اجندای تعیین هیات اداری و اعضای لویه جرگه مشورتی که از قبل مشخص گردیده باشد، موافق نیستند.

همزمان با نزدیک شدن زمان برگزاری لویه جرگهء مشورتی، یک تعداد گرو های سیاسی و اعضای شورای ملی در ارتباط به اجندای این جرگه ابراز نگرانی کرده اند.

آنان می گویند، اجندای این جرگه از سوی امریکا و طرفداران اش در افغانستان از قبل طرح ریزی شده و افراد مورد نظر شان را در این جرگه دعوت کرده اند.

عبدالحنان حق ویون یک عضو مشرانو جرگه به روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت، امریکا می خواهد از طریق این جرگه خواسته هایش را بالای مردم افغانستان تحمیل نمایند.

وی گفت، با این ترکیب و اجندای جرگه مشورتی او و تعداد از سناتوران دیگر مخالفت نشان خواهند داد:

« ادعای ما اینست که این ها به افغان ها وفادار نیستند، این جرگه را یا امریکا می خواهد یا کسانی دیگر، ما معلومات داریم که در جرگهء مشورتی بر علاوه موضوع سند امنیتی، مسایل دیگر هم وجود خواهد داشت و ما هیچ وقت به این کار اجازه نمی دهیم در مورد انتخابات شاید بعضی مردم فهمانده شده باشند، برنامه های برای شان داده شده باشد که متوقف گردد به غیر از توافقنامه یک موضوع دیگر را قبول نداریم، هیات جرگه انتصابی نه بلکه باید به شکل انتخابی بیاید.»

انتظار می رود جرگه مشورتی بخاطر نهایی ساختن توافقنامه سند امنیتی و دفاعی با امریکا به شرکت حدود دوهزار و پنجصد نماینده از مرکز و ولایات کشور در اواخر ماه عقرب در کابل برگزار گردد.

در این حال مسوولان کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی نگرانی اعضای مشرانو جرگه نسبت به تعیین اجندا، ترکیب اعضا و هیات اداری جرگه را بی اساس می دانند.

عبدالخالق حسینی پشه یی سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی در مورد گفت:

« زمانیکه دو هزار و پنجصد تن در این جا حضور یافتند جلسه جرگه دایر شد مراسم افتتاحیه انجام شد در بین دو هزار و پنجصد اعضا به طور رای گیری رییس، معاونین و منشی ها به گونه انتخابی برگزیده می شوند، من برای مردم اطمینان می دهم که یگانه اجندای این جرگه بحث روی سند امنیتی و دفاعی میان امریکا و افغانستان خواهد بود و بس.»

نگرانی ها در مورد لویه جرگه مشورتی در حالی مطرح می گردند که چندی قبل حضرت صبغت الله مجددی رییس کمیسیون برگزاری این جرگه، برگزاری لویه جرگه را غیر ضروری خواند.

وی گفت، رییس جمهور بدون برگزاری این جرگه می توانست سند امنیتی را با امریکا امضا نماید.

از سوی دیگر شماری از اعضای ولسی جرگه گفته اند که بخاطر امضای سند امنیتی و دفاعی با امریکا، فیصله شورای ملی کافی بوده نیاز نبود تا این جرگه برگزار گردد.

اما مسوولان برگزاری لویه جرگه مشورتی می گویند، رییس جمهور صلاحیت قانونی دارد تا بخاطرمنافع ملی کشور حین امضای توافقنامه های مهم با کشور های خارجی مشوره مردم را بگیرد.
XS
SM
MD
LG