لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۴

نور: هیچ کس از انتخابات "برون مرزی" حمایت نکرد


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
با گذشت هر روز، صدها هزار مهاجر افغان در ایران و پاکستان فرصت اشتراک در انتخابات آینده را از دست می دهند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آزادی می گوید: "کمیسیون ناامید شده است":

« تلاش های کمیسیون مستقل انتخابات متأسفانه که به جای نرسیده و با گذشت هر روز فرصت را از دست می دهیم. متأسفانه که هیچ نهادی ازین روند حمایت نکرده است. »

علت اصلی پشتیبانی نکردن چی بود؟ نور مشخصاً چیزی نگفت اما افزود که کمیسیون برای اشتراک مهاجران افغان در ایران و پاکستان سه مورد مشخص را مدنظر گرفته بود: مسالهء بودیجهء انتخابات بیرون مرزی، مساله تخنیکی و همچنان تفاهمنامه های که باید میان کشورها امضا می شد.

پیش ازین، نور گفته بود که اگر حکومت و جامعهء جهانی 50 میلیون دالر را در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات بگذارد، این کمیسیون می تواند زمینهء اشتراک مهاجران افغان در ایران و پاکستان را در انتخابات سال 1393 فراهم کند.

به اساس کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، حدود 840 هزار مهاجر افغان در ایران و بیش از یک میلیون و ششصدهزار مهاجر افغان در پاکستان زندگی می کنند.

چقدر مهم بود اگر افغان های مهاجر در ایران و پاکستان در انتخابات آینده اشتراک می کردند؟

نور پاسخ می دهد:
« اگر این فرصت را در ایران و پاکستان برای افغان های خود فراهم می کردیم، یک دست آوردی خیلی بزرگ برای کشور ما می بود. غیر از آن، از لحاظ سیاسی و همچنین از لحاظ این که افغان ها در آن جا به سر می برند و این حق را پیدا می کنند که در انتخابات شان اشتراک می کنند بالای روان شان یک تأثیر مثبت می داشت. »

امیدواری برای اشتراک مهاجران افغان در انتخابات آینده کمرنگ می شود اما نگرانی در مورد اشتراک افغان های ساکن این کشور در حال رنگ گرفتن است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در شانزدهم ماه حمل سال 1393 برگزار شود.

نور می گوید که کمیسیون آماده گی لازم دارد و با بخش های امنیتی روزمره جلسه می کند، ولی می افزاید که بزرگترین چالش پیش روی انتخابات آینده مشکل امنیتی است.
XS
SM
MD
LG