لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۹

جاپان 16.7 میلیون دالر با انتخابات افغانستان مساعدت می کند


سفارت جاپان در کابل میگوید اگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به گونه موفقانهء برگزار گردد، جاپان کمک هایش با این کشور را بیشتر می سازد.

هیروشی تکاهاشی سفیر جاپان در کابل به روز سه شنبه حین امضای تفاهم نامه کمک 16.7 میلیون دالری کشورش به پروسه انتخابات سال آینده این پروسه را برای تعیین سرنوشت مردم افغانستان مهم خواند.

سفیر جاپان در سخنانش روی مشارکت گسترده مردم در این انتخابات نیز تاکید کرد:
« دولت جاپان از انتخابات شما نظارت می کنند که آیا انتخابات موفق است یا نیست، اگر این انتخابات موفق باشد کمک های ما بیشتر می گردد. »

تفاهم نامه کمک بلاعوض 16.7 میلیون دالری جاپان میان رییس کمییسیون مستقل انتخابات افغانستان، سفیر جاپان مقیم کابل، و رییس پروگرام انکشافی ملل متحد در کابل به امضا رسید.

به اساس این تفاهمنامه کمک جاپان از طریق پروژه ایلیکت پروگرام انکشافی ملل متحد برای پیش برد پروسه انتخابات سال آینده در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار داده می شود.

جاپان از مهم ترین کشورهای مساعدت کننده به افغانستان بوده و در انتخابات سال های 1389 و 1390 نیز مبلغ بیش از 81 میلیون دالر را با این کشور کمک کرده است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند این کمک ها را در بخش های تهیه مواد، انتقال صندوق ها به ولایات، تهیه اوراق رای دهی، معاش کارمندان و سایر عرصه ها به مصرف می رسانند.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای این کمیسیون در مراسم امضاء تفاهمنامه کمک جاپان بودجه مورد نیاز انتخابات آینده را 126 میلیون خوانده و می گویند هیچ نگرانی در خصوص بودجه انتخابات ندارند:

« هر کشور و دونرهای مختلف به نوبه خود در این بخش سهمیه را در نظر گرفته اند که خوشبختانه تمام اطمینان در خصوص مبلغ 126 میلیون دالر به کمیسیون داده شده که به گونه تدریجی اکثریت بودجه از سوی کمیسیون با ملل متحد موافقه صورت گرفته از این لحاظ کمیسیون هیچ نگرانی ندارد و ما اطمینان میدهیم که در قسمت مصرف این پول ها کمیسیون جوابگو بوده و آنرا به گونه شفاف به مصرف می رساند. »

رییس پروگرام انکشافی سازمان ملل متحد یا UNDP گفت، تلاش می کنند تا برای برگزاری انتخابات سال های 2014 و 2015 در افغانستان خدمات بهتر را فراهم نمایند.

از سوی دیگر رییس کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان میدهد که این کمیسیون به گونه مستقلانه و شفاف پروسه انتخابات را به پیش می برد.

داکتر یوسف نورستانی با رد نگرانی ها در خصوص به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات تاکید کرد که انتخابات سال آینده در زمان معین آن برگزاری خواهد شد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG