لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۶

امریکا از حکم محکمه مصر در مورد لغو حالت اضطراری استقبال کرد


وزارت خارجه امریکا در ادامه ابراز نگرانی از وضعیت مصر، از حکم محکمهء مصر در ارتباط به پایان دادن حالت اضطراری و قیود شب گردی در این کشور، استقبال کرده است.

جین ساکی سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید، واشنگتن از حکومت مصر تقاضا کرده تا به حقوق تمام اتباع مصر به شمول اعتراضات صلح آمیز و رسیدگی به قضایای اعتراض کننده ها در محاکم غیر نظامی، احترام بگذارد:

« ما از حکومت تقاضا می کنیم تا به حقوق تمام مصری ها احترام بگذارد. اطمینان از حق که همه جوانب بتوانند از آزادی تجمع و آزادی بیان، استفاده کنند و همچنان اطمینان از حق رسیدگی قضایای همهء افراد ملکی دستگیر شده تنها از طریق محاکم غیر نظامی، این حقوق شامل می باشد. بناً ما از این حکم استقبال می کنیم. اما مراحل و گام های دیگراند که موجب نگرانی ما می باشد. »

حالت اضطراری در مصر در 14م ماه اگست پس از برکناری محمد مرسی رییس جمهور اسلامگرای و بروز خشونت ها، توسط اردو این کشور اعلان شد و در 12م ماه سپتمبر امسال برای دو ماه دیگر تمدید گردید.

در نتیجه این خشونت ها صدها تن که عمدتاً طرفداران مرسی بودند، کشته شده و در جریان سرکوب این خشونت ها توسط نیروهای امنیتی مصر هزاران نفر دیگر دستگیر گردیدند.

بعداً این اعتراضات در جریان چند ماه اخیر پس از اعلان حالت اضطراری در مصر کاهش یافت. حالت اضطراری در مصر به اردو صلاحیت گسترده داد تا افراد ملکی معترض را زندانی کند و قیود شب گردی را از 1 شب تا 5 صبح به اجرا در آورد.

اردوی در سوم ماه جولای محمد مرسی رییس جمهور مصر را که طی یک پروسه دیموکراتیک انتخاب شده بود، برکنار و حکومت موقت به رهبری عدیل منصور را جانشین او ساخت.

محمد مرسی در حال حاضر به اتهام کشتار اعتراض کننده گان در ماه دسمبر سال 2012 میلادی در مقابل قصر ریاست جمهوری این کشور، تحت محاکمه قرار دارد. اما طرفداران وی برکناری او را محکوم کرده آن را یک کودتا نظامی می دانند.

لغو حالت اضطراری در مصر در یک زمانی اعلان می شود که حکومت این کشور به فشارهای تازه از سوی فعالان در ارتباط به لایحه جنجال برانگیز جدید روبرو است که محدودیت های بیشتری را بر حق اعتراض وضع کرده است. بر اساس این لایحه سازماندهنده گان اعتراضات باید برای هرگونه تجمع اجازه گیرد.
XS
SM
MD
LG