لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۶

ملل متحد: کشت کوکنار در افغانستان 36 درصد افزایش یافته است


یک سروی تازهء سازمان ملل متحد نشان میدهد که در سالجاری میلادی میزان کشت کوکنار در افغانستان 36 درصد افزایش یافته است.

هرچند مبارزهء مشترک بیش از یک دههء حکومت افغانستان وجامعهء جهانی در برابر مواد مخدر هفت میلیارد دالر هزینه برداشته اما میزان کشت و تولید مواد مخدر در این کشور هنوز هم کاهش نیافته است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان کوکنار را یک منبع عایداتی برای تروریستان داخلی و خارجی میداند.

مبارز راشدی سرپرست این وزارت افزایش کشت کوکنار را در کشور یک خبر ناگوار می خواند اما تاکید دارد که برای جلوگیری آن، پلان های جدید روی دست گرفته می شوند:

« یک خبر بد در این گزارش این است که کشت تریاک در افغانستان از 156 هزار در سال 2013 به 209 هزار هکتار افزایش یافته است. از 3700 متریک تن به 5500 تن رسیده این یک خبر بد برای ما است. »

در سروی تازه که به روز چهارشنبه از سوی حکومت افغانستان و سازمان ملل منتشر شد نیز آمده است که در سالجاری میلادی عاید به دست آمده از کشت کوکنار در افغانستان به 950 میلیون دالر میرسد.

این سروی نشان میدهد که هم اکنون یک کیلوگرام تریاک نزدیک به 150 دالر به فروش میرسد و همین مساله توجه بسیاری از دهقانان افغان را به خود جلب کرده است.

از سوی دیگر معیین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخلهء افغانستان انتقاد دارد که تا حالا با مواد مخدر در این کشور مبارزه جدی صورت نگرفته و ظرفیت ها در این بخش هم پایین است.

با این حال ادارهء مبارزه با جرایم ومواد مخدر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی نسبت افزایش کشت کوکنار در افغانستان تاکید دارد که مبارزه با مواد مخدر نیاز به تلاش های مشترک تمام کشورهای جهان دارد.
جان لوک لمایو رییس منطقهء یی ادارهء مبارزه با جرایم ومواد مخدر سازمان ملل متحد
جان لوک لمایو رییس منطقهء یی ادارهء مبارزه با جرایم ومواد مخدر سازمان ملل متحد

جان لوک لمایو رییس منطقهء یی این اداره می گوید که این افزایش به سطح جهان یک ریکارد است و برای کاهش دوبارهء آن باید کار شود:

« ما شاهد هستیم که کشت کوکنار در افغانستان بیشتر شده است، مشکل کوکنار در این کشور مانند یک ویروس در بدن می باشد، برای مصوونیت حکومت هم زیان می رساند. به یک مساله باید اشاره کنم که این مبارزه فقط وظیفهء کنوانسیون های سازمان ملل نیست. یک کشور هم از این مبارزه خارج نباشد ما باید یک مسوولیت مشترک داشته باشیم. »

بخش اعظم کوکنار امسال در ولایت های هلمند، فراه، قندهار، ارزگان، زابل، هرات و نمیروز کشت شده و مقام ها دلیل این مساله را خرابی امنیت در این ولایات میدانند.

هم اکنون 17 ولایت افغانستان عاری از کشت کوکنار اند و 17 ولایت هنوز هم شاهد کشت این پدیده اند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می پذیرد که دولت این کشور تا اکنون برای جلوگیری از کشت کوکنار تلاش جدی نکرده اما پس از این به همکاری والیان ولایت ها این مبارزه شدت خواهد گرفت.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG