لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۳

دهقانان هلمند: از کشت کوکنار دست نمی کشیم


دهقانان هلمند در فصل خزان در هرگوشه و کناری مصروف کشت کوکنار و خشخاش هستند. از تلاش ها و کوشش های آنها بر می آید که کشت کوکنار امسال نسبت به سال های قبل در این ولایت افزایش خواهد یافت.

اگر چنین شود، نام هلمند شاید بازهم در صدر فهرست مناطقی قرار گیرد که در آن خشخاش به طور کستردهء کشت می شوند.

مقامات تلاش دارند تا دهقانان را قناعت دهند که کشت کوکنار به نفع آنها نبوده و حکومت اجازه زرع آن را نمی دهد. اما دهاقین می گویند، این موضوع به حرف حل نمی شود، نیاز به عمل از سوی حکومت دارد.

آنها می گویند، تازمانیکه حکومت برای محصولاتی دهقانان بازار یابی نکند، سرد خانه ها نسازد و جوی های که آب را به زمین های شان می رسانند، پاک کاری نشوند، از این کار دست نمی کشند:

« ما مردم، به فقر و غربت دچار هستیم. تا زمانی که خواست های ما برآورده نه شوند، از کشت کوکنار دست نمی کشیم. ما از کشت کوکنار نمی گذریم. بلی کوکنار می کاریم. در پنج و یا شش سال اخیر، حکومت کرزی گفته که کوکنار کشت نکنید. هیچ کسی به زرع آن نه پرداخت و حالا مردم مجبور اند که به کشت کوکنار بپردازند. هر کمکی در این ولایت به استفاده شخصی رسیده و برای من هیچ گونه کمکی نه شده است و کمک ها در این ولایت بر اساس شناخت شخصی صورت می گیرد. »

در چهار سال گذشته حدود چهل وسه ملیون دالر بنام بدیل کشت کوکنار تنها برای تهیه تخم های اصلاح شده و کود کیمیایی به مصرف رسیده است.

اما امسال که نه تخم اصلاح شده و نه کود کیمیای کمک شده، دهقانان می گویند، خشخاش کشت می کنند و به این ترتیب مشکل مالی شان را رفع کرده و قروض شان را می پردازند.

حاجی عبدالمناف ولسوال ناوه هلمند در جلسهء که در آن تعداد از دهقان اشتراک کرده بودند گفت، دهقانانی که به کشت کوکنار می پردازند به برخورد قانونی روبرخواهند شد. او همچنان این ادعای دهقانان را رد کرد که در بدیل کشت کوکنار به آنها کمک نشده است:

« هر دو جوی اساسی بازسازی شده و بندهای آب اعمار گردیدند. شما بگویید سرکدام یکی از جوی ها کار نه شده است. این ساختمان های را که می بینید به این پول اعمار نشده، ولسوالی ناوه و مکاتب به این پول ها اعمار نشده اند. 45 ملیون افغانی تنها بالای کوپراتیف ها به مصرف رسیده و 14 هزار عراده جات در اختیار مردم قرار داده شده اند. اینکه از آن استفادهء شخصی شده مسوولیت آن را همان شخص دارد. شما این موضوع را به آنها گفته نمی توانید و می آید برای من می گوید. »

مسوولان حکومتی سال گذشته گفتند که کشت کوکنار در ولایت هلمند کاهش یافته اما سروی های توسط برخی از ادارات غیر دولتی خارجی نشان می دهند که محصولات کوکنار در سال گذشته در این ولایت افزایش قابل ملاحظه را نشان می دهند.
XS
SM
MD
LG