لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۳

کانگرس امریکا با خرید هلیکوپترهای روسی به افغانستان مخالفت کرد


یک سناتور امریکا اظهار داشت وزارت دفاع امریکا برنامه خرید هلیکوترهای بیشتر باربری را برای اردوی ملی افغانستان که باید از روسیه خریداری می شدند، لغو کرد زیرا اداره صادرات اسلحه روسیه یکی از مهمترین منابع تهیه کننده اسلحه به اردوی سوریه می باشد.

نظر به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس قرار بود که در سال آینده به ارزش 345 میلیون دالر هلیکوپتر های می – 17 از روسیه خریداری شود و به اردوی افغانستان تسلیم گردد.

عضو مجلس سنای امریکا از حزب جمهوری خواه سناتور جان کارنی از این تصمیم پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا که این معامله را با اداره صادرات اسلحه روسیه (Rosoboronexport) لغو کرد، استقبال نمود.

اعضای هر دو حزب بر این عمل اعتراض می کنند که چرا امریکا از یک اداره روسیه که برای تقویه رژیم بشار الاسد در سوریه به اردوی این کشور اسلحه میدهد هلیکوپتر می خرد.

مخالفت با خرید هلیکوپترهای می -17 روسیه در بین هر دو حزب در کانگرس امریکا روبه افزایش است. وزارت دفاع امریکا تا حال در این مورد توضیحات نداده است.

اداره دولتی صادرات اسلحه روسیه در دوم ماه نومبر اعلان کرد که ایالات متحده در سال 2014 برای اردوی ملی افغانستان 30 هلیکوپتر ساخت روسیه را خریداری می کند.

نظر به گزارش منابع خبری روسیه اول این این هلیکوپترها به اردوی ملی افغانستان داده می شود که هلیکوپترهای ترانسپورتی نظامی می باشند و بعد این تعداد به 63 هلیکوپتر خواهد رسید.

هلیکوپتر های می 17 از جمله هلیکوپتر های می باشند که در 80 کشور جهان از آنها کار گرفته می شود.
XS
SM
MD
LG