لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۳

ویسا: کشورهای همسایه ها در تلاش ناامن ساختن افغانستان اند


قوماندان عمومی قول اردوی 209 شاهین جنرال زلمی ویسا
قوماندان عمومی قول اردوی 209 شاهین در شمال و شمال شرق افغانستان می گوید، ادارات استخباراتی کشور های همسایه در تلاش نا امن ساختن وضعیت امنیتی هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و نفوذ شان در ولایات شمالی افغانستان هستند.

جنرال زلمی ویسا قوماندان قول اردوی 209 در صحبت با رادیو آزادی گفت: کشور های همسایه در تلاش این هستند که حلقات استخباراتی را به شمال و شمال شرق افغانستان فرستاده تا وضعیت امنیتی این مناطق را قبل از انتخابات و در ایام برگزاری آن نا امن بسازند.

اما قول اردوی 209 با داشتن معلومات کشفی و استخبارتی در مقابل به این افراد و گروه های شورشی بیشتر مواقع عکس العمل نشان داده است. و مسوولین آن می گوید، تنها در جریان ماه گذشته در اثر راه اندازی عملیات عقاب در سه ولایت شمال و شمال شرقی کشور بیشتر از 200 مخالف را کشته و صد ها تن دیگر را مجروح ساخته اند.

ویسا گفت که در جریان ماه گذشته تنها در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان و ولسوالی های المار و اسمار ولایت فاریاب به تعداد بیشتر از 200 مخالف را با 30 تن از قومندانان ارشد شان کشته اند.

در مورد جنرال ویسا به رادیو آزادی گفت:
« نه تنها دشمن داخلی بلکه دشمن های خارجی با همکاری استخبارات کشور های همسایه در تلاش نا امن ساختن مناطق شمالی کشور و تصرف ولسوالی های آن بودند. که تنها در حدود 200 تن افراد شان با 32 نفر از قومندانان ارشد شان کشته شدند. »

ویسا افزود: عملیات عقاب از ماه جوزا سال روان آغاز شده و تا ماه جوزا سال آینده یعنی بعد از برگزاری انتخابات نیز ادامه خواهد داشت. ویسا علت اصلی راه اندازی عملیات را مساعد ساختن زمینه امن برای مردم در مناطق شمال و شمال شرق کشور در ایام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وشورا های ولایتی عنوان کرد:

« عملیات عقاب از ماه جوزا شروع شده و تا ماه جوزا سال آینده ادامه خواهد داشت و هدف اساسی و استراتیژیک آن نیز تامین امنیت ایام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی می باشد. »

جنرال زلمی می گوید، که برای مخالفین در جریان راه اندازی عملیات نظامی که به تنهایی از سوی اردوی ملی در ولایت های بدخشان و فاریاب به پیش برده میشد، تلفات سنگینی وارد نموده اند.

وی وارد شدن تلفات از سوی دشمن به نیروهای اردوی ملی را نیز می پذیرد. اما می گوید، به پیمانهء که به مخالفین و افراد وابسته به حلقات استخباراتی منطقه تلفات و خسارات مالی وارد نموده اند، شمار تلفات اردو را با آن قابل مقایسه نمیداند و خیلی اندک خواند.

ویسا در این صحبت که با رادیو آزادی داشت از کمبود تجهیزات نظامی اردوی ملی نیز یاد آورد شده گفت که از سوی مقامات وزارت دفاع افغانستان در بخش مجهز ساختن نیروهای نظامی افغانستان با همکاران بین المللی و سران ناتو مذاکرات جریان دارد.

این نخستین باری نیست که مسوولین قول اردوی 209 شاهین در زون شمال و شمال شرق افغانستان از نفوذ حلقات سیاسی کشور های همسایه برای نا امن ساختن مناطق شمالی افغانستان نگرانی اش را ابراز می کند، بلکه در گذشته نیز آقای ویسا در مصاحبه با رادیو آزادی از ایجاد نا امنی در مناطق شمال و شمال شرقی کشور توسط قاچاقبران کشور های آسیای میانه نیز نگرانی مشابه را ابراز کرده بود.


مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG