لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۳

تقاضای منع گذاشتن ریش و پوشیدن برقه در ایالت شن جینگ چین


اداره امور قضایی ایالت شین جینگ چین در صفحهء انترنیتی خود نوشته است که وکیلان مدافع در شهر تورپان باید ضمانت خط را امضا کنند که در آن تندروی و اشتراک در فعالیت های غیرقانونی مذهبی محکوم شده اند.

شهر تورپان در جنوب شرق اورمچی مرکز ایالت شین جینگ موقعیت دارد.

در اعلامیه که توسط اداره قضایی به نشر رسیده گفته شده است که وکیلان مدافع باید به خاطر ضمانت اعضای خانواده های شان تعهد بسپارند که زنان و دختران برقه و حجاب نمی پوشند، مردان جوان آنها ریش دراز نمی گذارند و آنها در فعالیت های مذهبی اشتراک نمی کنند.

در حالیکه اکثریت زنان اویغوری مانند سایر زنان چینایی فیشن می کنند و لباس می پوشند. اما تعدادی اند که به پوشیدن حجاب مکمل آغاز کرده اند. پوشیدن چادر و حجاب در ایالت شین جینگ چین همچون افغانستان و پاکستان عمومیت ندارد.

اعلامیه در اشاره به وکیلان مدافع که یک نیروی عمده برای حفاظت ثبات اجتماعی به شمار می رود، می گوید، آنها باید در مبارزه علیه تندروی، نقش پیشتاز ایفا کنند. اعلامیه می افزاید، تا کنون 57 وکیل مدافع و 6 محصل حقوق چین این ضمانت خط را امضاء کرده اند.

این تقاضای حکومت بعداز آن مطرح می شود که یک موتر در اواخر ماه اکتوبر در بین تماشاچییان در میدان تانینمین پیکینگ داخل شده و آتش گرفت که در نتیجه آن سه نفر در موتر و دو تماشاچی دیگر، کشته شدند.

چین این حمله را که توسط جنگجویان افراطی اسلامی ایالت شین جینگ انجام یافت، تروریستی خوانده است. در اثر این حادثه 40 نفر دیگر زخمی شدند و پولیس چین به این ارتباط 5 تن را دستگیر کرد.

اما گروه های حامی حقوق اویغورها در تبعید و عدهء از متخصصان در مورد این اتهامات ابراز شک و تردید کردند.

گروه های حامی حقوق بشر می گویند، چین از سال 2001 میلادی به این سو سرکوبی امنیتی، فرهنگی، مذهبی و زبانی مردم اویغور در شین جینگ را شدت بخشیده است.

گروه عمدهء اویغورهای در تبعید و یا کانگرس اویغورهای جهان می گوید، بیم دارد که اگر این وکیلان ضمانت خط را امضاء نکنند، به خطر اخراج از کار مواجه شده، حتی امکان دارد مورد تحقیق قرار گیرند.
XS
SM
MD
LG