لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۰

نوازشریف صدراعظم پاکستان به کابل سفر می کند


در نظر است نوازشریف صدراعظم پاکستان در ظرف یک ماه آینده به کابل سفر کند. حدود دو هفته پیش در دیدار رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا، تصمیم گرفته شد تا نوازشریف برای مذاکرات بیشتر به کابل برود.

حالا عزیز چودری سخنگوی وزارت خارجهء پاکستان می گوید، نوازشریف به افغانستان می رود تا در بارهء تلاش های صلح درین کشور با مقامات افغان گفتگو کند.

چودری روز چهارشنبه در اسلام آباد به خبرنگاران گفت:
« صدراعظم، به کابل می رود. تا حال تاریخ سفر او تعیین نشده اما در مجموع، گفتگو بالای روابط میان دو کشور، صلح و تلاش ها برای مصالحه در افغانستان شامل آجندای این سفر است. شما می دانید که درین مساله نقش پاکستان خیلی مهم است. امیدواریم که تلاش های مصاحله در افغانستان به مسیر درست به پیش برود. »

قصر سفید هم گفته است که دیروز بارک اوباما رییس جمهور امریکا در گفتگوی تلیفونی با دیوید کامیرون صدراعظم بریتانیا، از تلاش های لندن برای میزبانی جلسهء رهبران افغانستان و پاکستان ستایش کرد.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان و نوازشریف صدر اعظم پاکستان، حدود دو هفته پیش به میزبانی صدراعظم دیوید کامیرون در لندن باهم دیدار کردند.

درین نشست سه جانبه، رهبران هرسه کشور تاکید کردند که برای از بین بردن تروریزم در منطقه باید تلاش مشترک شود.

یکی از نکات مهم دیگر در گفتگوی تلیفونی میان اوباما و کامیرون، پیمان امنیتی و دفاعی میان کابل و اشنگتن بود.

رهبران ایالات متحدهء امریکا و بریتانیا همچنان بالای این نکته بحث کردند که آیا شماری از سربازان امریکایی فراتر از سال 2014 در افغانستان بمانند یا خیر.

حضور درازمدت سربازان امریکایی در افغانستان، بخشی از پیمان امنیتی است که هفتهء آینده در لویه جرگهء مشورتی به بحث گرفته خواهد شد.

حدود دو هزار و پنجصد نفر از 34 ولایت افغانستان درین جرگه شرکت می کنند.

آنچه ممکن است با مخالفت شماری از اشتراک کننده های جرگه روبرو شود، مصونیت قضایی آنعده سربازان امریکایی است که فراتر از سال 2014 در افغانستان خواهند ماند.

واشنگتن بالای مصونیت قضایی سربازانش پافشاری دارد، یعنی اگر هر سرباز امریکایی مرتکبی جرمی در افغانستان می شود، باید در امریکا و به ساس قوانین امریکا محاکمه شود.
XS
SM
MD
LG