لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۲

قاچاقبران، مواد مخدر را توسط موترهای تیلر به ایران انتقال می دهند


حاجی عبدالستار معاون کشفی زون چهار سرحدی در هرات از کمبود امکانات ضروری به خاطر جلوگیری از انتقال مواد مخدر به ایران انتقاد می کند.

او می گوید افزایش موترهای نوع تیلر و نبود امکانات لازم سبب می شود تا روزانه شماری از موترهای مشکوک به مواد مخدر از بندر اسلام قلعه وارد ایران شوند.

این مقام پولیس سرحدی گفت عدم دسترسی پولیس سرحدی به امکانات پیشترفته در بندر اسلام قلعه از بزرگترین مشکلات است که قاچاقبران می توانند مواد مخدر را در داخل موترهای تیلر جاسازی و به سوی ایران انتقال دهند:

« هر روز موترهای تیلر از بندر اسلام قلعه به سوی ایران می روند ولی به مامعلوم نیست که کدام یک از این موترها مواد مخدر دارند اگر به ما مشخص شود ما مواد را تخلیه و عاملین آن را بازداشت می کنیم. »

این موارد در حالی قوت می گیرد که نثار احمد پیکار آمر محل عبور اسلام قلعه می گوید از دو سال به این طرف بیست وپنج عراده موتر باربری که مواد مخدر درآن جاسازی شده بود کشف کرده اند.

آقای پیکار ادعا می کند که این موارد بعد از کنترول موترهای تیلر از سوی کارمندان گمرک اسلام قلعه صورت گرفته است:
« از دو سال به این سو ما بیست و پنج تانکر تیلری از اتباع افغان و ایرانی را که مواد مخدر در آن جاسازی شده بود و به سمت ایران در حرکت بودند را کشف و عاملین آنان را بازداشت کرده ایم.
ما این فعالیت ها را به اساس راپور های کشفی خود در بندر اسلام قلعه انجام داده ایم ولی کمبود وسایل و امکانات پیشترفته در سرحد اسلام قلعه فعالیت های مان را به کندی مواجه میکند. »


این رویداد ها در حالی مطرح می شود که به گفته مسوولان پولیس سرحدی در اسلام قلعه روزانه حدود 150 موتر نوع تیلر از بندر اسلام قلعه به سوی ایران می روند.

با آنکه حکومت ایران بارها گفته است که برای مبارزه علیه مواد مخدر اقدامات خاص را در مناطق سرحدی با افغانستان روی دست دارد ولی انتقال مواد مخدر از طریق موترهای باربری به آن کشور شک و شبهه های فراوانی در این طرف سرحد ایجاد کرده است.
شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG