لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۵

با کشته شدن نصیرالدین حقانی، پاکستان بار دیگر زیر سوال قرار گرفت


محلی که نصیرالدین حقانی کشته شد
ترور نصیرالدین حقانی عضو برجسته شبکه حقانی در اسلام آباد پایتخت پاکستان باعث بروز شک و تردید های است که گویا این کشور خانه امن تروریستان است.

کشته شدن نصیرالدین حقانی تمویل کننده شبکه حقانی در دهم نومبر شباهت آشکار با کشته شدن اسامه بن لادن در دوم می 2011 دارد.

هر دو تن به عنوان مغز سازمان های تروریستی خود دانسته می شدند، هر دو اشخاص مطلوب در نزد ایالات متحده امریکا بوده و هر دو در میان مردم محلی و در خانه های بزرگ بود و باش داشتند.

اما در مقایسه با بن لادن که بطور پنهانی در نزدیکی یکی از اکادمی های نظامی در شهر ایبت آباد پاکستان زندگی می کرد، قضیهء نصیرالدین حقانی متفاوت است.

بنظر میرسد که نصیرالدین حقانی چندین خانه و زندگی مجلل در آسلام آباد داشته و اغلب رفت و آمد به بازار ها و رستورانت ها نیز داشت.

محمود شاه برید جنرال متقاعد پاکستانی کشته شدن نصیرالدین بعد از خرید نان از نانوایی برای پاکستان عمیقاً جای نگرانی است:
« سوال اینجا است که او در اسلام آباد چی می کرد؟ ما فرض می کردیم که شبکه حقانی تنها در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی فعالیت دارد و حتی فکر می شد که آنها تنها در نزدیکی مرز با افغانستان مستقر هستند. »

گمان می رفت، شبکه حقانی که از سوی جلال الدین حقانی، پدر کهن سال نصیرالدین حقانی تاسیس شده بود و توسط سراج الدین حقانی برادر کوچکتر اش رهبری میشد، در شمال غرب پاکستان مستقر بوده و در جنوب شرق افغانستان فعالیت میکرد.

بود باش یک عضو برجسته این شبکه در اسلام آباد و سفر های وی به کشور های عربی خلیج فارس برای جمع آوری پول به این شبکه تعجب آور است:
« حضور نصیرالدین حقانی در اسلام آباد برای پاکستان عمیقاً تحقیر آمیز بود. این یک دلیل دیگر برای بدنامی پاکستان است و پاکستان در امور خودش گناهگار بنظر میرسد. »

در سال های 1980 خانواده و شبکه حقانی به حمایت امریکا بر ضد شورای سابق می جنگیدند.

پس از ظهور به عنوان یک فرمانده چریکی پیشرو در افغانستان، جلال الدین حقانی در 1990 با طالبان پیوست و پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2001، شبکه حقانی در میان طالبان به کشنده ترین جناح مبدیل شد.

در سال 2010 ایالات متحده امریکا نصیرالدین حقانی را تروریست جهانی عنوان کرد.
سمیع یوسفزی خبر نگار افغان می گوید، حضور نصیرالدین حقانی در اسلام آباد نشان دهنده آزادی است که شورشیان افغان مثل شبکه حقانی در فعالیت هایش در پاکستان دارد.

اما کشته شدن وی نشان میدهد که امنیت آنها تضمین نیست:
« این قتل نشان میدهد، اشخاص که ادارات استخباراتی امریکا و غرب دنبال شان اند در پاکستان در مورد امنیت خود اطمینان خاطر دارند. احتمالاً به این فکر اند که آنانی که ایشان را تروریست عنوان کرده و یا بالایشان جایزه تعین کرده در داخل پاکستان هیچ چیز کرده نمیتوانند. »

اگرچه پاکستان در مورد ترور نصیرالدین حقانی خاموشی اختیار کرده اما در اوایل ماه جاری چودهدری نثار وزیر داخله این کشور گفت، کشور اش روابط صمیمی با طالبان افغان دارد:
« تمام جناح های جنگی در افغانستان روابط مثبت با اردو و دولت پاکستان داردند. ما با طالبان افغان روابط خوب داریم و روابط ما با طالبان افغان رو به بهبود است. »

مایک مولن لوی درستیز سابق ایالات متحده امریکا در 2011 شبکه حقانی را بازوی واقعی ادارات استخباراتی پاکستان خوانده بود.

اما پاکستان بار ها این اتهامات را رد کرده است. ولی موجودیت نصیرالدین حقانی در پایتخت این کشور یکبار دیگر شک و تردید ها را بروز میدهد.
XS
SM
MD
LG