لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۵۶

جان کری: تعذیرات جدید تلاش های دیپلوماتیک را از مسیر آن خارج می سازد


جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا قبل آغاز جلسهء آگاهی دهی به کمیتهء بانکی مجلس سنای امریکا که در عقب درهای بسته صورت گرفت، روز چهارشنبه گفت، هر نوع حرکت کانگرس به خاطر وضع تعذیرات جدید بر ایران، می تواند تلاش های دیپلوماتیک را از مسیر آن خارج سازد، تلاش های که به خاطر رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در زمینهء برنامهء جنجال برانگیز اتمی ایران، ادامه دارد.

کمیتهء بانکی مجلس سنای امریکا به خاطر برنامهء مشکوک اتمی ایران، بر وضع تحریم های جدید بر آن کشور غور می کند.

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا با اظهار اینکه قدرت های بزرگ جهان از یک تفاهم موقت با ایران حمایت می کنند، می گوید:
"ما تحریم ها را به خاطر آن وضع کرده ایم تا در مذاکرات ما را در قوی ترین موقف قرار دهد. اینک ما مذاکره می کنیم، اگر کانگرس بطور یک جانبه بسوی افزایش تحریم ها حرکت کند، خطر از بین رفتن اعتماد بر این مذاکرات وجود دارد. در حقیقت آن را بین برده، می شکند."

برخی اعضای کمیتهء بانکی مجلس سنای امریکا ابراز نا امیدی کرده اند. باب کروکر (Bob Corker) سناتور جمهوری خواه از ایالت تنیسی می گوید، جزییات در مورد تفاهمنامهء موقت که در جریان مذاکرات قدرت های بزرگ جهان با ایران در جریان ماه جاری در ژینو طرح شد، برای سناتور ها ارایه نشده است.

مارک کرک (Mark Kirk) سناتور جمهوری خواه از ایالت الینوی می گوید، معلومات جان کری برای مقامات ارشد خیلی متقاعد کننده، نبوده است.

به گفتهء سناتورمارک کرک، برای جلوگیری از جنگ و دستیابی ایران به اسلحهء اتمی، وضع تحریم ها به حیث بهترین روش باقی می ماند.

دموکرات ها و جمهوریخواهان در مورد اینکه آیا وقت بیشتر برای دیپلوماسی داده شود، اختلاف نظر دارند.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا با فشارهای داخلی و بین المللی مواجه است تا بن بست موجود را در این زمینه از بین ببرد.

بارک اوباما روز چهارشنبه با فرانسواولاند رییس جمهور فرانسه تلیفونی صحبت کرد. در یک اعلامیهء قصر سفید گفته شده است، ایالات متحدهء امریکا و فرانسه در مورد ایران اتفاق نظر کامل دارند.

بعد از یک دور ناتمام مذاکره با ایران، در هفته گذشته آوازه های در مورد اختلاف نظر بین امریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان پخش شد. بعد مقامات امریکایی گفتند، این ایران بود که با توافقنامه موافقت نکرد. ایران این را رد می کند. قرار است در هفته آینده این مذاکرات دوباره آغاز شود.

ایران استفاده از برنامهء هستویش را به هدف ساختن اسلحهء اتمی رد می کند. اما قدرت های غربی در این مورد شک دارند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG