لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۰

«شرکت افغانی که با طالبان رابطه دارد به یک پایگاه ناتو راه یافت»


واشنگتن پوست
واشنگتن پوست در شماره اخیر اش مطلبی را تحت عنوان یک شرکت افغانی که با طالبان رابطه دارد به یک پایگاه ناتو راه یافته است، به نشر رسانیده است.

واشنگتن پوست از قول سرمفتش کمک های امریکا در امور بازسازی افغانستان می نویسد، در نتیجه غفلت وظیفوی نیروهای امریکایی و ضعف در روابط، یک شرکت افغانی توانسته است به توقیف گاهی پروان واقع در پایگاه هوایی ناتو راه یابد.

به نوشته روزنامه، وزارت تجارت امریکا در سال 2012 گفته بود، شرکت زرمت در تهیه مواد انفجاری برای ماین های کنار سرک طالبان دست دارد.

به نوشته واشنگتن پوست، قوماندانی مرکزی امریکا در سال 2012 قراردادهایش با شرکت زرمت را لغو کرد.


لاس انجلس تایمز
لاس انجلس تایمز درمورد افزایش تولید تریاک در افغانستان گزارش ملل متحد را به نشر رسانیده و می نویسد که در سال 2013 تولید تریاک در افغانستان حدود 50 درصد افزایش یافت.

لاس انجلس تایمز می نوسید، تنها ایالات متحده برای جلوگیری از کشت کوکنار در افغانستان 6 میلیارد دالر به مصرف رسانیده است.


کرستین ساینس مانیتور
کرستین ساینس مانیتور هم در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده و در آن، از افزایش کشت کوکنار در این کشور، یاد کرده است.

به نوشته روزنامه، در حالیکه رییس جمهور امریکا برای کاهش سربازانش در افغانستان آماده گی می گیرد، کشت کوکنار در افغانستان افرایش یافته است.

به گفته روزنامه، در حالیکه اوباما تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان غور می کند، افزایش کشت کوکنار در افغانستان ویرا نگران ساخته است.

نویسنده مقاله می نوسید اینکه افغانستان 90 درصد تریاک جهان را تولید می کند و روسیه و ایران بیشترین تعداد معتادین را دارا اند، این دو کشور منتظر اند که بعد از خروج نیروها از افغانستان چی اتفاق می افتد.

مسوول مبارزه با مواد مخدر وزارت خارجه امریکا، ویلیم بروان فیلد به کرستین ساینس مانیتور گفته است، ایالات متحده باید نگذارد که افغانستان به یک دولت متکی به مواد مخدر مبدل شود.

برون فیلد می گوید، اگر امریکا برضد مواد مخدر در افغانستان مبارزه نکند، چالش های که افغانستان با آنها مواجه است از بین نخواهند رفت.
XS
SM
MD
LG