لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۳

امریکا برای افغانستان از شرکت روسی، هلیکوپتر خریداری نمی کند


وزارت دفاع ایالات متحده امریکا تایید کرده که از شرکت صادراتی سلاح روسی که روس ابرونو ایکسپورت نام دارد، بعد از این برای نیرو های هوایی افغان هلیکوپتر خریداری نخواهد کرد، چرا که این شرکت برای رژیم بشار اسد سلاح و مهمات میدهد.

یک عضو کانگرس امریکا روز گذشته گفت، هر دو حزب در کانگرس از تصمیم وزارت دفاع استقبال می کنند.

بر اساس گزارش خبر رسانی رویترز، یک منبع که در مورد این موضوع معلومات دارد گفته است:
« پنتاگون حد اقل در حال حاضر پلان گرفتن پانزده هلیکوپتر روسی ایم-آی-17 را از شرکت روسی فسخ کرده است. »

جان کارنی عضو جمهوری خواه مشران جرگه از ایالت تگزاس امریکا گفته است، وی فیصله وزارت دفاع را برای فسخ معامله با شرکت صادراتی سلاح روسی خیر مقدم می گوید.

اعضای هر دو حزب با خرید هلیکوپتر از شرکت روسی که به رژیم بشار اسد سلاح و مهمات می دهند مخالفت دارند.

ماروین سومن سخنگوی وزارت دفاع امریکا در یک ایمل اش گفته است که پس از آنکه پنتاگون برای بلند بردن ظرفیت نیرو های امنیتی افغان خواهان بودیجه اضافی از کانگرس گردید، کانگرس و این وزارت بالای این خواست تجدید نظر کردند.

وی می افزاید:
« ما در حال حاضر تصمیم نداریم که از شرکت روس ابرونو ایکسپورت هلیکوپتر های روسی ایم ای 17 خریداری کنیم. »

مقام های وزارت دفاع امریکا در ماه اگست به کانگرس گفته بود که 63 فروند هلیکوپتر روسی ایم آی-17 به ارزش یک ملیارد و صد میلیون دالر را خریداری خواهد کرد.

از سوی دیگر انترفاکس خبر رسانی روسی امروز پنجشنبه گفته است، اینکه امریکا هلیکوپتر های روسی را برای نیرو های هوایی افغان از شرکت روسی نمی خرید برای شرکت بی تفاوت است.

خبر رسانی به نقل از یک مقام بلند پایه شرکت صادراتی سلاح روسی گفته است که نه خریدن هلیکوپتر های روسی از سوی امریکا کدام تراژید بزرگ نیست.

سخنگوی این شرکت صادراتی اسلحه نیز به خبرگزاری انترفکس گفته است، تقاضای هلیکوپتر های آنها در جهان بسیار بوده و یک لست طولانی از کشور های را دارند که در انتظار داشتن هلیکوپتر های آنها اند.
XS
SM
MD
LG