لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

مراسم روز عاشورا در روضه حضرت علی، در بلخ


مراسم گرامیداشت از روز عاشورا با حضور بیش از 10 هزار نفر در روضه حضرت علی با تدابیر شدید امنیتی در بلخ به پایان رسید.

عبدالرزاق قادری آمر امنیت قومندانی عمومی ولایت بلخ در صحبت با رادیو آزادی گفت که از سه روز به این طرف با همکاری مشترک نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی برای تجلیل از روز عاشورا تدابیر شدید امنیتی راه اندازی کرده اند که در اثر آن امروز این گرامی داشت از قیام امام حسین در فضای امن به پایان رسید:

« ما با همکاری نیروهای دیگر امنیتی هم از پولیس نظم عامه ، اردوی ملی ، و امنیت ملی سه روز قبل از آغاز عاشورا تامین امنیت را در مناطق مختلف بلخ آغاز کردیم. »

پولیس در بلخ برای تامین امنیت بهتر شاهراه ها و سرک های داخل شهر را به روی ترافیک مسدود ساخته اند. که از ساعت ها به این طرف مردم برای مسدود شدن راه های مواصلاتی داخل شهر شاکی هستند.

مسوولین شفاخانه ملکی ولایت بلخ می گوید: تنها از آغاز صبح امروز تا این دم بیشتر از 300 تن به شفاخانه مرکزی ولایت بلخ مراجعه کرده و 1200 هزار سی سی خون داده اند.

در مورد سر طبیب شفاخانه ولایت بلخ داکتر نور محمد فیض به رادیو آزادی چنین گفت:
« از آغاز صبح امروز تا به حال بیشتر از 200 تن مراجعه کرده و بیشتر از 1200 هزار سی سی خون را ما در دیپوی مرکزی خون شفاخانه ملکی بلخ ذخیره نموده ایم. و هر کس که نیازمند باشد با برای شان تطبیق میگردد. »

شماری از افراد که به مناسبت روز شهادت امام حسین عزادار هستند نیز می گویند که قومه زنی و تیغ زنی حرام است و اسلام نیز زیان رساندن به خود را حرام دانسته است.

آنان می گویند: تا اینکه خون خود را به واسطه تیغ زدن به روی زمین ریزانند این اقدام خوب خواهد بود که برای شفاخانه رفته و به دیپوی خون، خون شان را تسلیم کنند تا مریضان و نیازمندان از آن استفاده نمایند:

« نه خدا و نه حسین این را قابل قبول دانسته که تیغ بزنند و خون خود را به زمین بریزانند مردم باید به بانک های خون مراجعه کرده و در آنجا خون شان را به مریضان بدهند. »

در حالی مراسم عاشورا در ولایت بلخ با حضور بیشتر از 10 هزار نفر عزادار در روضه حضرت علی به پایان رسید که 2 سال قبل در جریان تجلیل از مراسم عاشورا در بلخ یک انفجاری رخ داد که در حدود 10 تن کشته و زخمی بر جا گذاشته بود.


مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG