لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۷

نشر لست نهایی کاندیدان انتخابات 1393 به تعویق افتاد


نادر محسنی سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان
اگرچه کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان در مورد تاریخ دقیق نشر لست نهایی کاندیدان انتخابات 1393 معلوت ارایه نکرده است، اما این کمیسیون می گوید، احتمال دارد در نتیجهء بررسی شکایات، برخی کاندیدان که نام های شان از لست ابتدایی حذف شده است، دوباره به لست نهایی راه یابند و تعدادی که نام های شان در لست ابتدایی موجود اند، ممکن در لست نهایی راه نیابند.

انتظار می رفت که لست نهایی کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه 25 عقرب از سوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نشر شود، اما نشر این لست به تعویق افتاد.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان روز جمعه به رادیو آزادی گفت:

« در مجموع تا کنون بیش از 600 مورد اعتراض و شکایات در رابطه به لست ابتدایی درج شده است. هیات های تخنیکی و اعضای کمیسیون جداٌ تمام شکایات را بررسی دارند تا بتوانند بر اساس آن لست نهایی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری را نشر کنند.»

نادر محسنی می افزاید، طی چند روز آینده، لست نهایی نشر می شود که احتمال حذف کاندید های فعلی و یا دوباره شامل شدن کاندید های حذف شده، نیز موجود است:

« از امکان بعید نسیت که در نتیجه بررسی ها و رسیدگی به اعتراض ها و شکایات تعداد افراد که نام های شان در لست ابتدایی راه نیافتند مجدداً به لست نهایی دوباره بیایند و ممکن تعداد از افرادیکه فعلاً در لست استند، اما بر اساس شکایات که علیهء شان درج شده، شرایط کاندیداتوری را از دست بدهند و به لست نهایی راه نیابند.»

بیست و هفت تن خود شان را کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کرده بودند، اما از این میان صرف ده تن به لست ابتدایی کاندیدان راه یافتند.

همچنان از میان سه هزار و پنجاه و شش تن، دو هزار و هشت صد و چهار تن به عنوان کاندیدان احتمالی انتخابات شورا های ولایتی شامل لست ابتدایی شدند.

احتمال می رود که نشر لست نهایی کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان یک هفته بعد صورت گیرد. در آن زمان قرار است، کابل شاهد لویه جرگه مشورتی باشد. در این جرگه در ارتباط به توافقنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن مشورت خواهد شد.
XS
SM
MD
LG