لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۱

توحیدی: تا 3 سال، تمام نفوس کابل و برخی ولایات از نور برق مستفید می شوند


شرکت برشنا می گوید که در جریان سه الی پنج سال آینده، تمام مردم شهر کابل و 75 درصد تمام نفوس کشور از نور برق مستفید خواهند شد.

شرکت برشنا می گوید که با استفاده از منابع داخلی و برق وارداتی از کشور های همسایه در سه سال آینده، تمام نفوس پایخت و برخی از ولایات کشور را برق می دهند.

مسوولان این شرکت می گویند که در پنج سال آینده این پروژه وسیع تر می شود و در کنار کابل باشنده گان ولایات جنوب شرقی و حوزه جنوب غرب نیز از نور برق مستفید خواهند شد.

وحید الله توحیدی مسوول بخش مطبوعات شرکت برشنا به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که توافقنامهء این پروژه بزرگ میان حکومت افغانستان و کشور های تمویل کننده مالی به امضا رسیده است:

« در استراتیژیک پلان افغانستان است که تا سه سال آینده مکمل کابل صد فیصد از نور برق مستفید بسازد و ولایات دیگر کشور را به بیشتر از70 فیصد به برق متوصل بسازد، البته برعلاوه برق وارداتی از کشور های تاجکستان و ازبکستان، بالای بند های خود افغانستان نیز سرمایه گذاری می شود، تطبیق این پروژه هفت صد الی هشت صد میلیون دالر خواهد بود. توافقنامهء خرید برق با کشور های ازبکستان و تاجکستان نیز امضا شده است.»

به گفته منبع، حکومت افغانستان را در بخش تطبیق این پروژه بزرگ اقتصادی بانک جهانی، ادارهء انکشاف بین المللی امریکا یا USAID و یک تعداد نهاد های بین المللی دیگر کمک مالی می کنند.
توحیدی افزود که مطابق قرارداد انجام شده، ولایت های وردک، غزنی، زابل و قندهار تا 18 ماه آینده و ولایت های پکتیا، خوست و لوگر تا دو سال آینده از نور برق مستفید خواهند شد.

افغانستان از جمله کشور های است که بخش اعظم انرژی برق آن وارداتی است.

به اساس معلومات شرکت برشنا، در حال حاضر 125 میگاوات در داخل کشور تولید می شود و80 درصد متباقی از کشور های ازبکستان و تاجکستان وارد می گردد.

مسوولان شرکت برشنا می گویند که هم اکنون 65 درصد باشنده گان کابل و تنها 40 درصد مردم در مراکز ولایات به انرژی برق دسترسی دارند.

در این حال یک تعداد از کارشناسان امور اقتصادی داشتن انرژی برق کافی را یکی از عوامل رشد اقتصادی در کشور می دانند اما می گویند که به سخنان شرکت برشنا باور ندارند.

تاج محمد اکبر یکی از همین کارشناسان در مورد به رادیو آزادی گفت:
« من تعجب می کنم که در ظرف 12 سال گذشته این حکومت نتوانست که حداقل انرژی برق را حتی در داخل پایتخت کشور تامین کند حال چطور می تواند در سه سال صد فیصد برق را در کابل و70 فیصد برق را در برخی ولایات تامین کند، یک تعداد بند های بزرگ ما در حال تخریب شدن است و ایجاد بند های جدید نیز به مبالغ هنگفت مالی نیاز دارد این را به دیده شک می بینم.»

در سال های اخیر حکومت افغانستان به کمک جامعه بین المللی قرارداد های خرید برق را با کشور های ازبکستان و تاجکستان عقد کرده است.

برخی از کارشناسان بر عملکرد ضعیف حکومت در راستای احیا و بازسازی بند های برق و تولید انرژی در داخل کشور انتقاد می کنند.

برخی ها به این باور اند که افغانستان با وجود داشتن منابع آبی فراوان، نتوانسته از آن به شکل درست سود ببرد و از این بابت همسایه های افغانستان بیشترین نفع را برده اند.

اما وزارت انرژی و آب افغانستان در پاسخ به این انتقادات گفته است که اعمار بند های برق به میلیارد ها دالر نیاز دارد که پرداخت این مقدار پول هم اکنون در توان حکومت افغانستان نیست.
XS
SM
MD
LG