لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۲

حامد کرزی از طالبان و حزب اسلامی خواست تا در لویه جرگه اشتراک کنند


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
رییس جمهور کرزی از طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار خواسته تا در لویه جرگهء مشورتی شرکت کنند.

قرار است این لویه جرگه به هدف بحث و مشوره با نماینده های مردم در خصوص امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا به روز پنجشنبه همین هفته با حضور بیش از 2500 تن در کابل برگزار گردد.

به گفتهء رییس جمهور کرزی، این توافقنامه در افغانستان هم حامیان و هم مخالفان دارد اما وی امیدوار است تا هر دو جانب در لویه جرگهء مشورتی که به منظور بحث و مشوره روی آن برگزار می گردد، حضور یابند.

رییس جمهور افغانستان به روز شنبه در یک نشست خبری یک بار دیگر اطمینان داد که در این لویه جرگه صرف روی توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنتگن بحث می شود و هیچ اجندای دیگر وجود ندارد.

آقای کرزی در عین حال از طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز دعوت کرد تا در این لویه جرگه شرکت کنند:

« در مورد اشتراک طالب ها و حزب اسلامی جناب حکمتیار صاحب ما به تمام معنی آرزو داریم که آنان شرکت کنند، آنها مردم افغانستان هستند و حق اشتراک در همچو مجالس را دارند.
افغانستان نیز بالای آنان حق دارد اما افغانستان حق زیاد تر بر آنها دارد که آمده در یک مسالهء نهایت مهم ملی افغانستان اشتراک کنند، نظر بدهند چی نظر شان در مخالفت با قرار داد باشد، چی طور دیگر باشد.»


چند روز پیش به دنبال دیدار یک هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در کابل با رییس جمهور کرزی، ادارهء امور و دارالانشای شورای وزیران اعلام کرد که نماینده های این حزب هم در لویه جرگهء مشورتی حضور خواهند یافت.

اما بعداً غیرت بهیر که ریاست این هیات حزب اسلامی را به عهده داشت در صحبت با رادیو آزادی اشتراک نماینده های این حزب را در لویه جرگه رد نموده و آن را یک جرگهء فرمایشی خواند.

طالبان مسلح هم پیوسته با لویه جرگهء مشورتی مخالفت نموده و آنرا رد کرده اند.

در این حال آقای کرزی می گوید که مسودهء متن توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا تکمیل شده و کار ترجمهء آن به زبان های دری و پشتو نیز تا دو روز دیگر به پایان می رسد.

اما وی گفت که مذاکرات روی برخی از موارد اختلافی در این توافقنامه با مقام های امریکایی ادامه دارد و قرار است تا روز برگزاری جرگه به اتمام برسد:

« چنین هم نیست که امریکا شرایط افغانستان را نپذیرفته، اما برعکس ما شرایط امریکا را نپذیرفتیم.
پس مذاکره، مباحثه و کوشش های هر دو جانب ادامه دارند، آنها کوشش می کنند که منافع خود را حفظ کنند و ما هم می خواهیم که منافع ما بیشتر حفظ گردد.
در برخی موارد آمده است که تضاد منافع وجود داشت و دارد، پس در جا های که این مساله وجود داشته افغانستان تلاش نموده تا این تضاد به منافع خودش تمام شود.
اما در بسیاری موارد برد از آن ما بوده است.»


آقای کرزی همچنان تاکید دارد که اگر مذاکرات در خصوص موارد اختلافی در این توافقنامه با مقام های امریکایی به نتیجه هم نرسند، لویه جرگه مشورتی در این زمینه تصمیم خواهد گرفت.

در صورت امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا، تعداد از سربازان امریکایی پس از سال 2014 میلادی هم در افغانستان باقی خواهند ماند.

برخی از مقام های امریکایی گفته اند که اگر این توافقنامه به امضا نرسد، همکاری های ایالات متحده با افغانستان ادامه نخواهد یافت.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG