لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۶

محصلین: هنوز هم در پوهنتون ها از مواد درسی کهنه استفاده می شود


از هفده نومبر که مصادف است با روز بین المللی محصل امروز یکشنبه از سوی اتحادیهء جوانان در شهر کابل تجلیل به عمل آمد.

از این روز در حالی تجلیل به عمل آمد که شماری از محصلان افغان از شرایط و فرصت های تحصیلی در کشور چندان رضایت ندارند.

این محصلان می گویند با وجود پیشرفت و تکنالوژی جدید، هنوز هم در پوهنتون های دولتی و خصوصی از روش و مواد تدریسی کهنه استفاده می شود.

بلال احمدزی، خالد خان و الیاس حبیب در نشستی که به مناسبت " روزبین المللی محصل " از سوی اتحادیه جوانان افغانستان برگزار شده بود، مشکلات شان را این چنین بر شمردند:

« ما می خواهیم به سطح بین المللی نصاب درسی خود را پیش ببریم، نصاب ما بسیار عقب مانده است.»

« یک نقطه مهم را می خواهم بگویم و آن اینکه این روز محصلین است و باید مشکلات جوانان مورد غور و بررسی قرار داده شود نه اینکه سیاستمداران با شرکت شان در همچو محافل منافع سیاسی شان را مورد بحث قرار دهند.»

« کتابی را می خواندم پدرم دید و از من پرسید که این کتاب را امسال می خوانی؟ رفت و از بین الماری کتاب هایش همین کتاب را پیدا کرده به من گفت که 44 سال قبل من نیز همین کتاب را می خواندم، هر ورقش را دیدم هیچ تغییر نکرده بود.»

استفاده محصلان در بسیاری موارد بحیث ابزار سیاسی از سوی برخی حلقات، دامن زدن مسایل قومی و سمتی در محیط پوهنتون ها و نبود فرصت های شغلی پس از فراغت مسایل دیگر اند که اکثر محصلان در مراسم تجلیل از روز محصل از آن شکایت کردند.

بر اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی افغانستان، در حال حاضر31 پوهنتون دولتی و81 پوهنتون خصوصی در سرتاسر کشور فعالیت دارند.

به گفته این وزارت، تنها در نهاد های تحصیلی دولتی، 250 هزار تن مصروف آموزش اند.

با آن که انکشاف و توسعه ای معارف و تحصيلات عالی در صدر برنامه های حکومت قرار دارد اما همه ساله شماری زیاد از جوانان به دلیل ظرفیت محدود، در موسسات تحصیلات عالی دولتی جذب نمی گردند.

اما سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در پاسخ به این نگرانی، تلاش های این وزارت را جهت انکشاف نظام تحصیلی و تربیه کادر ها بی پیشینه می خواند.

محمد عظیم نوربخش سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:
« در ده سال گذشته روی زیر بنا ها توجهء بیشتری صورت گرفته است، تطبیق کریکولم های درسی که امروز در تمامی پوهنتون های جهان از آن استفاده می شود، هماهنگی بیشتری را جهت ایجاد سهولت ها با سایر ارگان ها از جمله وزارت کار و امور اجتماعی وزارت اقتصاد و سایر ادارات داشتیم تنها در دو سال اخیر به تعداد 45 پروژه را تهداب گذاری کردیم.»
آقای نور بخش از اعطای بورسیه ها و اعزام محصلین افغان در پوهنتون های معتبر جهان نیز یاد آور شده و روی تشدید تلاش های این وزارت جهت ایجاد فرصت های لازم تاکید کرد.

در کنار مشکلات یاد شده یک تعداد از محصلین از نبود امنیت و افزایش تهدیدات امنیتی در کشور نیز ابراز نگرانی کردند.

این نگرانی در حالی مطرح می شود که روز گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری در نزدیکی پوهنتون تعلیم و تربیه استاد برهان الدین ربانی در کابل، یک تعداد از محصلان کشته و زخمی شدند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG