لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۵

مشرانو جرگه: مخالفین تلاش دارند تا لویه جرگه را مختل کنند


مشرانو جرگهء افغانستان از تهدید های امنیتی پیش روی مراسم برگزاری لویه جرگه مشورتی که قرار است تا کمتر از پنج روز دیگر در کابل برگزار شود، ابراز نگرانی کرده است.

شماری از اعضای مشرانو جرگه می گویند، یک تعداد از کشور های همسایه که با امضاء موافقتنامه امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا مخالف اند، تلاش دارند تا لویه جرگه مشورتی را مختل سازند.

این سناتوران می گویند که ارگان های امنیتی باید تلاش ها بخاطر تامین امنیت لویه جرگه مشورتی را شدت بخشند تا کشور های همسایه به هدف شان جهت برهم زدن این مراسم موفق نشوند.

هدایت الله رهایی و لیلیما احمدی دو تن از این سناتوران:
« در این رابطه کشور های همسایه بسیار حساس اند یعنی در خصوص موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا خصومت آنها افزایش یافته است و تلاش دارند زمانیکه لویه جرگه مشورتی برگزار می شود، حملات انتحاری و فعالیت های تخریبی شان را انجام بدهند.»

« ما در آستانه لویه جرگه مشورتی قرار داریم که بسیار مدت کم به برگزاری آن باقی مانده است، با وجودیکه اطمینان داده می شود که امنیت در سراسر کشور گرفته شده است، اما در کمربند اول دشمن توانست راه پیدا کند.»

لویه جرگهء مشورتی که قرار است به روز پنجشنبه با اشتراک 2500 تن در کابل برگزار گردد، هدف آن بحث روی توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن خوانده شده است.

بیشتر بحث ها در جلسه روز یکشنبه مشرانو جرگه به چگونگی برگزاری همین جرگه و حمله انتحاری روز شنبه در نزدیکی محل برگزاری همین جرگه اختصاص یافته بود.
'
به اساس آخرین ارقام ارایه شده از سوی ارگان های امنیتی، در این حمله انتحاری سیزده نفر به بشمول سه نظامی کشته و 29 تن دیگر زخمی شدند.

هیات اداری مشرانو جرگه با اشاره به این حادثه، از ارگان های امنیتی خواست که بخاطر تامین امنیت بهتر لویه جرگه مشورتی تدابیر بیشتر اتخاذ نمایند.

محمد علم ایزدیار معاون مشرانو جرگه که ریاست جلسه این جرگه را بر عهده داشت از ارگان های امنیتی این گونه خواست دارد:
« ما از آدرس خانه ملت و مردم افغانستان از نیرو های امنیتی خواهش می کنیم که تا یک بار دیگر عزم خود را بیشتر سازند و بر تامین امنیت بهتر همه مردم افغانستان تدابیر لازم را بگیرند چرا که در آستانه امضاء موافقت نامه امنیتی و دفاعی دشمنان افغانستان و یک تعداد از کشور های همسایه که مخالف با صلح و ثبات در افغانستان اند می خواهند در این کشور بی ثباتی و ناامنی باشد و از آن نفع بردارند.»

پس از انجام حمله انتحاری در نزدیکی محل تدویر لویه جرگه مشورتی، شک و تردید ها در ارتباط به توانایی نیرو های امنیتی افغان برای تامین امنیت لویه جرگه مشورتی بیشتر شده اند.

اما مسوولان وزارت داخله پس از انجام این حمله انتحاری به مردم اطمینان داده اند تا برای تامین امنیت این لویه جرگه مشورتی تدابیر شدید امنیتی را روی دست دارند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در مورد گفت:
« انشاء الله نیروهای امنیتی افغانستان با یک بیداری کامل در تامین امنیت لویه جرگه نقش عمده خواهند داشت و اگر دشمنان پلان کدام دسیسه دیگر را بکنند، انشاء الله خنثی می شود. این وعدهء نیروهای امنیتی افغان است.»

گروه طالبان مسلح مسوولیت حملهء انتحاری روز شنبه در شهر کابل را بر عهده گرفته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه با نشر خبرنامهء گفته است که با امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن مخالف اند.

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG