لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۰

اولاند: فرانسه به تکثیر اسلحهء اتومی اجازه نمی دهد


رییس جمهور فرانسه قبل از آغاز دور جدید مذاکرات اتومی میان ایران و کشور های 5+1 در ژینو دیروز به اسراییل رسید.

رییس جمهور فرانسه به اسراییل اطمینان داده گفت تا که قناعت پاریس حاصل نشود که ایران واقعاً از برنامه تهیه کردن اسلحهء اتومی دست می کشد، به مخالفت خود با دور کردن تعزیرات از این کشور ادامه خواهد داد.

این تعهد فرانسوا اولاند به تلاش های صدراعظم اسراییل کمک می کند که در آستانهء دور جدید مذاکرات اتومی کشور های 5+1 با ایران به راه انداخته تا امریکا و دیگر قدرت های بزرگ جهان را قناعت دهد که شرط های توافق با ایران را شدید ترسازند.

اختلافات در مورد چگونگی مهار کردن برنامهء اتومی ایران، در روابط میان رییس جمهور امریکا و صدراعظم اسراییل فاصله ایجاد کرده است.

موضعگیری نسبتاً شدید تر فرانسه در برابر ایران باعث نزدیک شدن پاریس با اسراییل و کشور های عربی منطقه شده است.

رییس جمهور فرانسه هنگام ورود به اسراییل دیروز گفت، فرانسه به تکثیر اسلحهء اتومی اجازه نمی دهد.

صدراعظم اسراییل بنیامین نتانیاهو پس از بازدید سه روزهء رییس جمهور فرانسه برای ملاقات با رییس جمهور روسیه به مسکو می رود و پس از بازگشت از آنجا روز جمعهء آینده با وزیر خارجهء امریکا جان کری در اسراییل ملاقات می کند.

نتانیاهو یک پیشنهاد را که در دور جدید مذاکرات میان ایران و کشور های 5+1، امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان روی آن بحث خواهد شد محکوم کرده است.

طبق این پیشنهاد، اگر ایران از برخی فعالیت های اتومی خود دست بکشد یک بخش از تعزیرات وضع شده بر این کشور دور ساخته خواهد شد.

صدراعظم اسراییل گفته است که این کشور تلاش خواهد کرد که به دوستان خود قناعت دهد تا به یک توافق بهتر با ایران دست یابند.

اسراییل که گمان می رود یگانه کشور دارای اسلحهء اتومی در شرق میانه می باشد از مدت ها به این سو اتهام وارد می کند که ایران در صدد تهیهء اسلحه اتومی می باشد و دست یافتن ایران به چنین اسلحه را یک خطر جدی برای موجودیت خود در شرق میانه تلقی می کند.

اما ایران این اتهام را همواره رد کرده می گوید که برنامهء اتومی این کشور اهداف مسالمت آمیز را دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG