لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۴

انجمن جوانان متعهد: نمی خواهیم به عساکر امریکایی مصونیت قضایی داده شود


یک نهاد جوانان افغان با دادن مصئونیت قضایی به سربازان امریکایی و ایجاد پایگاه های نظامی دایمی آن کشور در افغانستان مخالفت کردند.

با نزدیک شدن زمان برگزاری لویه جرگه مشورتی در خصوص توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن، نظریات مثبت و منفی در حال افزایش است.

انجمن جوانان متعهد به روز دوشنبه طی نشستی در کابل بر علیه این توافقنامه امنیتی و دفاعی نشست را برگزار کرده و تاکید کردند که این توافقنامه به ضرر افغانستان می باشد.

عبدالله وردک یک عضو این انجمن قطعنامه این نهاد را به خوانش گرفت که در بخشی از آن چنین آمده است:

« ما با حضور خارجی ها در کشور مخالف هستیم و از آنها می خواهیم که به زود ترین فرصت از کشور ما خارج شوند دادن هر گونه پایگاه دایمی و مصونیت قضایی خلاف غرور و ارزش های تاریخی افغان ها می باشد، دادن پایگاه دایمی به امریکا به معنایی شدت جنگ و ادامه حالت فعلی می باشد.»

پیش از این نشست های مشابه در مخالفت به توافقنامه امنیتی در شماری از ولایات راه اندازی شده است.

اما شماری از نهاد ها و سازمان های مختلف جوانان توافقنامه امنیتی و دفاعی امریکا را مفید خوانده و از حکومت و لویه جرگه مشورتی خواسته اند تا این توافقنامه را امضا نمایند.

بخاطر بحث روی توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا به روز پنجشنبه لویه جرگه مشورتی به کارش در کابل آغاز می کند.

در این حال داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید، مخالفت ها با امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی از کشور های همسایه سرچشمه می گیرند.

آقای سپنتا به روز شنبه در اجلاس استجوابیه ولسی جرگه گفت، تنظیم کننده یک مظاهره در کابل بر علیه توافقنامه امنیتی با سخنگوی طالبان در کویته پاکستان تماس گرفته تا بر علیه این توافقنامه اعتراضات مشترک را راه اندازی نمایند:

« یکی از کسانیکه در مظاهره اخیر برخی از شهروندان ما می گفت که امضای این قرارداد به نفع افغانستان نیست، امنیت ملی از همین شخص ضبط صدا دارد که با سخنگوی طالبان در کویته گفتگو می کند و می گوید که ما تظاهرات بر پا کردیم و شما علیه این سند دیوسی اعلان موضع بکنید.»

آقای سپنتا از این شخص نام نبرد، اما گفت که او تحت تعقیب امنیت ملی قرار داشته و به زودی محاکمه خواهد شد.

وی همچنان هشدار داد که هرگاه این توافقنامه امضا نشود افغانستان یکبار دیگر منزوی خواهد شد.

رییس جمهور کرزی گفته است که به فیصله لویه جرگه مشورتی در خصوص این توافقنامه احترام دارد و از شرکت کننده گان این جرگه خواسته است تا از دقت لازم کار گیرند.
نگرانی ها در نزد برخی از اعضای شورای ملی و چهره های سیاسی در خصوص عواقب این سند وجود دارد اما ریاست جمهوری همواره تاکید کرده است این توافقنامه را در صورت امضا خواهد کرد که منافع ملی افغانستان در آن احترام شود.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG