لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۲

سعادت: در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات تغییرات وارد شده است


کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید، فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است.

به گفتهء مسوولان در این کمیسیون، در اثر بررسی های آنان بعضی از تغییرات در فهرست ابتدایی وارد شده اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هر چند فهرست نهایی نامزدان انتخابات سال آینده را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده، اما می گوید که حق دارد تا روز برگزاری انتخابات در این فهرست تغییرات وارد کند.

به گفتهء رییس این کمیسیون، در نتیجهء بررسی های آنان در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری صرف یک تغییر به وجود آمده و آن هم یک تن اضافه گردیده است.

عبدالستار سعادت که روز سه شنبه در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت از فهرست ابتدایی نامزدان شورا های ولایتی 40 تن حذف گردیده اما 76 تن دیگر اضافه شده اند:
« پس از این هم ما حتی تا روز برگزاری انتخابات برخی از افراد را از فهرست نهایی حذف می کنیم. اگر ما دریافتیم که فردی تابعیت دیگر دارد، اسناد تحصیلی کسی مشکل داشته باشد، اگر در رابطه به فردی در موارد جرمی حکم قطعی محکمه را دریافتیم و یا هر موردی که مانع نامزدی می گردد، آن شخص را حذف می کنیم.»

آقای سعادت از فردی نام نبرد که تازه وارد فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری شده زیرا به گفتهء او این کار از صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات است.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفته بود که شماری از نامزدان از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حذف شده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ 30 میزان فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده را به کمیسیون شکایت های انتخاباتی فرستاد.

در این فهرست ده تن برای انتخابات ریاست جمهوری و حدود 2500 تن دیگر برای انتخابات شورا های ولایتی شامل بودند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که در این جریان بیشتر از 1000 شکایت و اعتراض در مورد نامزدان را دریافت کرده که بررسی آن دو روز بیشتر از مهلت تعیین شده را در بر گرفت.

رییس این کمیسیون می گوید که تمام این شکایت ها و اعتراضات بسیار به دقت بررسی شده و در زمینه اسناد کافی نیز در اختیار دارند:
« کمیسیون در رابطه به فیصله هایش اسناد کافی دارد و ما از هر فیصلهء خود دفاع کرده می توانیم، یعنی به اساس اسناد معتبر حکم نموده ایم. در اکثر ولایات برخی از افراد اسناد بکلوریای شان را به گونهء تزویری تهیه کرده اند و مردم در این زمینه می توانند ما را همکاری کنند. سایر مردم هم همکاری می کنند و این مساله روی مشروعیت انتخابات تاثیر مثبت دارد.»

تا حالا معلوم نیست که فهرست نهایی نامزدان انتخابات سال آینده چه زمانی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام می گردد.

اما رییس دارالانشای این کمیسیون به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که با رسیدن این فهرست آن را به زودی اعلام خواهند کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید تزویر در اسناد تحصیلی علت حذف بسیاری از نامزدان از فهرست ابتدایی انتخابات شورا های ولایتی بوده و این افراد به لوی څارنوالی نیز معرفی خواهند شد.

به گفتهء مسوولان در این کمیسیون، بر ضد تعدادی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، شکایت های مبنی بر دست داشتن آنان در قتل، غصب زمین، فساد و جنایات جنگی موجود اند که به خاطر اجراات قانونی به نهاد های عدلی و قضایی فرستاده می شوند.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG