لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۹

صدری: افغانها باید برای دفاع از حقوق شان در محاکم، آگاه شوند


یک نشست به هدف آگاهی دادن مردم به خاطر دسترسی آنها به محاکم عادلانه دیروز دوشنبه در ولایت بلخ راه اندازی شد. در این نشست بیش از 80 تن از محصلین پوهنځى حقوق، څارنوالان، قضات و قریه داران ولسوالی های مختلف این ولایت شرکت داشتند.
این نشست از سوی UNODC به همكاری مالی دولت جاپان راه اندازی شده بود.

غلام محی الدین صدری مسوول بخش کنترول مواد مخدر دفتر عدلی و قضایی ملل متحد در افغانستان می گوید که کار آگاهی دهی جهت دسترسی به محاکم عادلانه را در نخست از ولایت بامیان آغاز کردند که برگزاری این برنامه نتایج مثبت نیز در پی داشت و مردم تا حدی زیاد توانستند که به محاکم عادلانه جهت حل منازعات قضایی و مدنی خود دسترسی داشته و در مقابل محکمه برای بی گناهی خود استدلال قانع كننده داشته باشند.

آقای صدری می گوید، اکنون با راه اندازی این برنامه در بلخ می خواهند تا این را برای مردم تفهیم نمایند که چگونه می توانند برای دفاع از حقوق شان در محاکم و در مقابل څارنوالان دفاع نمایند و در جریان دوسیه خود در محكمه برای خود وكیل مدافع تعین كنند و از سلب شدن سایر حقوق شان دفاع نمایند.

در همین حال شماری از اشتراک کننده های این کنفرانس نیز در مورد دسترسی به محاکم و انجام حکم بالای متهم معلومات خود را با سایر شرکت کننده ها شریک ساختند.
یک تن در مورد گفت:
« حق اصادر حکم تنها از صلاحیت قضایی و ارگان قضایی می باشد و مظنون و متهم می تواند از حقوق خود در مقابل به محکمه دفاع نماید، څارانوالان و مسوولین محبس تنها حق تحقیق، نگهداری محبوسین و تكمیل معلومات دوسیه های شان را بر عهده دارند.»

آقای صدری در صحبت با رادیو آزادی افزود كه دفتر ملل متحد در پلان خواهد داشت كه این پروسه آگآهی دهی دسترسی به محاكم عادلانه را به دور ترین مناطق كشور گسترش داده تا مردم از حقوق اساسی شان آگاهی حاصل نموده و از خود در برابر محاكم غیر عادلانه بتوانند دفاع نمایند.

مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG