لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۱

صدیقی: اخلال کننده های امنیت لویه جرگه، دستگیر شدند


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان
با نزدیک شدن روز برگزاری لویه جرگه مشورتی تدابیر امنیتی خاص در شهر کابل شدید تر شده که در این جریان طرح های به هدف اخلال این جرگه نیز خنثی گردیده اند.

وزارت داخله افغانستان می گوید شماری از افراد که تلاش می کردند امنیت این جرگه را برهم بزنند، بازداشت گردیده اند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که جزئیات بیشتر در مورد تعداد افراد بازداشت شده و خنثی شدن پلان های آنها پس از برگزاری لویه جرگه با رسانه ها شریک ساخته خواهد شد:

« نیروهای امنیتی افغان از هفته گذشته تا کنون شماری از افراد مشکوکی که قصد داشتند امنیت لویه جرگه را برهم بزنند بازداشت کرده و عملیاتی به همین هدف نیز صورت گرفته است.
اما جزئیات در مورد این اقدامات و خنثی سازی توطئه های که صورت گرفته اند، پس از ختم جرگه با مردم و مطبوعات شریک خواهند شد.»


وزارت داخله افغانستان همچنان با نشر خبرنامهء از اتخاذ تدابیر امنیتی در روز های برگزاری لویه جرگه مشورتی خبر داده و از مردم شهر کابل خواسته تا در جریان این روز ها در پیشبرد امور امنیتی با نیرو های امنیتی افغان همکاری نمایند.

ریاست جمهوری افغانستان نیز به هدف تامین امنیت بهتر این جرگه و کاهش ازدحام ترافیک از تاریخ بیست و هشت عقرب الی سوم ماه قوس رخصتی عمومی را در کابل اعلام کرده است.

این فیصله در جلسه روز دوشنبه شورای وزیران صورت گرفت.

قرار است این جرگه به هدف بحث در خصوص امضای قرارداد امنیتی میان افغانستان و امریکا به روز پنجشنبه سی ام عقرب در شهر کابل به اشتراک دو هزار و پنجصد تن برگزار و برای چهار روز ادامه یابد.

شماری از کارشناسان مسایل امنیتی از نحوه اتخاذ تدابیر نیرو های امنیتی افغان جهت تامین امنیت برگزاری لویه جرگه مشورتی ستایش می کنند.

اما آنان تامین امنیت بهتر برگزاری این جرگه را وابسته به همکاری مردم با نیرو های امنیتی افغان می دانند.

غرزی خواخوژی یکی از این آگاهان:

« تدابیر امنیتی در این خصوص بسیار قوی و خوب است اما مخالفین و دشمنان وطن افرادیکه نمی خواهند افغانستان آرام باشد حتماً در پی طرح ریزی دسایس هستند تا امنیت لویه جرگه را برهم بزنند.
بناءً اگر مردم با اشیا و افراد مشکوک مواجه می شوند باید با نیرو های امنیتی افغان کمک کنند تا لویه جرگه مشورتی به خیر به پایان برسد.»


تدابیر امنیتی در شهر کابل پس از آن شدت یافتند که روز شنبه وقوع یک حمله انتحاری در نزدیکی محل برگزاری لویه جرگه مشورتی سیزده کشته و بیست و نُه زخمی بر جا گذاشت.
پس از این حادثه، جاده های که به محل برگزاری این جرگه منتهی می شوند به روی رفت و آمد وسایط نقلیه مسدود شدند و مناطق دیگر شهر هم تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG