لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۲

غرب در مورد ریکتور اراک در ایران نگرانی دارد


در باره برنامه اتومی ایران اولین سوالی که پیدا می شود اینست که ریکتور اراک چیست؟ ایران یک تاسیسات کوچک تحقیقاتی را در غرب این کشور فعال ساخته است که برای دواها یزوتوپ می سازد و در حدود 49 میگاوات انرژی حرارتی تولید می کند.

اما کشور های غربی بخاطر تشویش دارند که پولوتونیوم تولید شده در این ریکتور می تواند به سطح باشد که از آن اسلحه اتومی ساخت.

کشور های غربی که ایران را به تلاش برای تولید اسلحه اتومی متهم می سازند، نگرانی دارند که پولوتونیوم می تواند بدیلی برای یورانیوم غنی شده باشد که می توان از آن اسلحه اتومی ساخت.

وقتی که ریکتور اراک فعال شود، می تواند سالانه 5 تا ده کیلوگرام پولوتونیوم را تولید کند که برای ساختن یک بمب اتومی در یک سال کافی می باشد.

ایران از دهه 1990 به اینسو کار ساختمان اراک را شروع کرده است و پیشرفت در آن آهسته می باشد.

هم اکنون هم در مذاکرات ایران با گروه پنج جمع یک بر موضوع اراک تمرکز دارد. از همین رو فرانسه با موافقت با ایران سازگار نیست زیرا در این موافقت در مورد غنی سازی یورانیوم صحبت می شود اما موضوع اراک در آن حل نمی شود.

این موضوع بسیار خطرناک است زیرا اگر اراک به فعالیت آغاز کند، حمله نظامی برای از بین بردن آن پیچیده خواهد بود.

مار ک هیبز متخصص امور اتومی در برلین که با موسسه کارنیگی اندونمت برای صلح جهانی کار می کند موضوع را چنین شرح می دهد:

« اگر حمله در مراحل ابتدایی کار ریکتور صورت بگیرد یک اندازه رادیو اکتیف خارج خواهد شد زیرا هسته اتومی بداخل انشقاق می کند، ولی درجه آن به هیچ صورت به اندازه حمله بر یک ریکتور کامل و بزرگ نمی باشد. در آن صورت حمله بر این تاسیسات عواقب سیاسی و دیپلوماتیک هم خواهد داشت زیرا در جامعه جهانی چنین تفاهم وجود دارد که بر یک تاسیسات فعال اتومی مخصوصاً بر یک ریکتور که مواد اتومی را تجزیه می کند نباید حمله صورت بگیرد.»

سوال دیگر اینست که برای تکمیل شدن تاسیسات اراک چقدر وقت مانده است؟ ایران در نظر دارد که اراک در سال 2014 به فعالیت آغاز نماید اما اداره بین المللی انرژی اتومی می گوید که این ریکتور با موانع ساختمانی روبرو می باشد و زمانی بیشتر در کار است تا تکمیل شود.

بعد از دور قبلی مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهان، مقامات در یک نقطه مربوط به اراک سازش نشان داده اند. در موافقت هفته گذشته با اداره بین المللی انرژی اتومی ایران در رابطه با اراک صرف در یک نقطه توافق کرده است که به مفتشین اتومی بین المللی اجازه خواهد داد تاسیساتی را تفتیش کنند که قبلاً تفتیش نشده بود.

به گفته تحلیلگران، همین که ایران اجازه تفتیش این تاسیسات را داده است یک قدم مثبت از جانب ایران می باشد، زیرا اداره بین المللی انرژی اتومی از سال 2011 به اینسو تلاش دارد که از تاسیسات اتومی اراک دیدن نماید.
XS
SM
MD
LG