لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

رایس: نیاز نیست امریکا از افغانستان معذرت بخواهد


سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا
مشاور امنیت ملی امریکا گزارش های را رد کرد که گویا امریکا تصمیم دارد بخاطر خطا ها در جنگ علیه ترویزم در افغانستان از مردم این کشور معذرت بخواهد.

سوزان رایس دیشب به شبکهء تلویزیونی سی ان ان گفت که نیاز نیست امریکا از افغانستان معذرت بخواهد.

رایس این سخنان را پس از آن ابراز کرد که سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفت، قرار است رییس جمهور امریکا در یک نامه به مردم افغانستان اطمینان بدهد که خطا های نیرو های امریکایی در افغانستان تکرار نخواهد شد.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی دیروز در یک نشست خبری گفت که وزیر خارجهء امریکا در مورد این نامه به رییس جمهور کرزی معلومات داده است:

« برای حاصل نمودن قناعت خاطر مردم افغانستان و قناعت رییس جمهور کشور، وزیر امور خارجهء امریکا گفت که طی یک نامه از جانب رییس جمهور بارک اوباما، امریکا این تعهد را خواهد کرد که در گذشته خطا های را که نیرو های امریکایی در افغانستان مرتکب شدند، در آینده مرتکب نمی شوند و از آن جلوگیری می کنند.»

به گفتهء فیضی، این نامه یک جا با مسودهء توافقنامه امنیتی و دفاعی به اشتراک کنندگان لویه جرگه پیشکش خواهد شد.

اما مشاور امنیت ملی امریکا تاکید کرده که نه نامهء ترتیب شده و نه هم به کسی ارسال شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام های امریکایی گفته اند که تقاضای ارسال نامه را حامد کرزی در صحبت با جان کری وزیر خارجهء امریکا مطرح کرده است.

در گزارش آمده است که موانع بزرگ در برابر امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن از میان برداشته شده است.

خبرگزاری فرانسه به قول از ایمل فیضی، سخنگوی رییس جمهور کرزی نوشته است که مسالهء تلاشی خانه های افغان ها به وسیلهء نیرو های امریکایی نیز حل شده است.

اما او در عین حال تائید کرده که یک سلسله اختلافات در بخش اجرای عملیات هنوز هم وجود دارند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است، ایمل فیضی افزوده که نظامیان امریکایی فقط در حالات استثنایی که خطر متوجه جان افراد باشد، جهت تلاشی داخل خانه های افغان ها شده می توانند.
XS
SM
MD
LG