لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۲

فهرست نهایی کاندیدان انتخابات افغانستان اعلام شد


عبدالرحمن هوتکی معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
فهرست نهایی انتخابات ریاست جمهوری وشورا های ولایتی انتخابات سال آینده در افغانستان روز چهارشنبه رسماً از سوی کمیسیون مستقل انتخابات این کشور اعلام شد.

در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری 10 تن راه یافته بودند اما پس از بررسی شکایات و اعتراضات توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی یک تن دیگر به فهرست نهایی افزوده شد.

در فهرست انتخابات ریاست جمهوری 11 تن راه یافتند و بیش از 2700 تن دیگر هم شامل فهرست نهایی انتخابات شورا های ولایتی گردیدند.

داود سلطانزوی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است که به دلیل نواقص در اسناد ترک تابعیت خارجی اش از فهرست ابتدایی حذف شده بود.

اما پس از بررسی های کمیسیون شکایت های انتخاباتی دوباره در کنار 10 نامزد دیگر قرار گرفت.

عبدالرحمن هوتکی معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی را به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد:

« کمیسیون مستقل انتخابات امروز لست کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 را رسماً اعلام می کند. 11 تن از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری 2713 تن نامزدان شورا های ولایتی کاندیدان راه یافتند. »

فهرست نهایی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی به روز سه شنبه از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از 22 روز بررسی شکایات و اعتراضات، این فهرست را تهیه نمود.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید دارد که تمام بیش از یک هزار شکایت رسیده به این کمیسیون با دقت زیاد بررسی شده و در این زمینه اسناد و شواهد کافی هم در اختیار دارند.

از سوی دیگر موسسهء انتخابات آزاد و عادلانهء افغانستان انتقاد دارد که در جریان بررسی های شکایات و اسناد نامزدان در هر دو کمیسیون انتخاباتی به نا ظران این موسسه اجازهء نظارت داده نشده است.

فهیم نعیمی سخنگوی این موسسه در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیاز است تا به خاطر اطمینان مردم هر دو کمیسیون در این زمینه و ضاحت بیشتر بدهند:

« در حالی که لست نهایی کاندیدان نشر شده ما نمی دانیم که شکایات انتخاباتی به اساس کدام معیار ها کاندیدان حذف و یا حفظ شده اند. به نظر ما باید کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات در این رابطه باید توضیحات بیشتر بدهند تا مردم مطمین گردند. »

در عین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که حق دارد حتی تا روز برگزاری انتخابات در صورت دریافت کدام شکایت جدی علیه هر نامزد او را از فهرست نهایی حذف کنند.

اما کمیسیون انتخابات تاکید دارد که فهرست اعلام شده نهایی است و هیچ کاندید در آن اضافه نخواهد شد.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG