لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۰

لوی جرگه مشورتی و تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل


نیروهای امنیتی افغانستان بر علاوه جاده های شهر کابل کسانی که را که می خواهند از دروازه های دخولی کابل وارد این شهر شوند نیز تحت کنترول و تلاشی جدی قرار می دهند. جاده های منتهی شده به محل برگزاری لویه جرگه نسبت به هر محل دیگر تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و برای وسایط اجازه رفت و برگشت داده نمی شود.

عبور و مرور مردم نیز در جاده های شهر نسبت به روزهای عادی کمتر به نظر می رسد و تعداد نیروهای امنیتی در تمام چهاراهی های این شهر بیشتر ازهر وقت دیگر بیشتر شده است. شماری از باشنده گان کابل در صحبت به رادیو آزادی از اتخاذ این تدابیر ابراز خوشی کردند:

« از امنیت که بخاطر لویه جرگه گرفته خوشحال هستیم حتی من در چهار راهی میدان هوایی کابل دیدم که امریکایی ها را نیز ایستاد کرده بودند. هر طرف پولیس ایستاد است امنیت به بسیار خوبی گرفته شده و آرامی است شکر. »

لویه جرگه مشورتی در خصوص بحث روی توافقنامه امنیتی به اشتراک 2500 نماینده از 17 کتگوری به روز پنجشنبه در کابل برگزار گردید. حکومت افغانستان تدابیر امنیتی را بخاطر تامین امنیت اعضای این جرگه از چند روز به این طرف اتخاذ کرده است.

اما این تدابیر در کنار خوشبینی ها، انتقادات برخی از باشنده گان کابل را نیز در قبال داشته است. تعداد دیگر از باشنده گان کابل می گویند بخاطر مسدود بودن راه ها فاصله های زیاد را پیاده طی می کنند:

« من از مراد خانی الی چوک وزارت داخله پای پیاده آمده ام بعد از چوک وزارت داخله آمدیم تا چهار راهی انصاری. راه بند است کسی را اجازه نمیدهد موترها را اجازه نمیدهند از همین خاطر پیاده آمدیم. »

این انتقادات در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش از برگزاری لویه جرگه حمله از سوی مخالفین در نزدیکی محل برگزاری این جرگه صورت گرفت که در نتیجه آن 13 تن کشته و 29 تن زخم برداشتند.

سپس حکومت افغانستان بخاطر جلوگیری از ازدحام بیشتر و اتخاذ تدابیر امنیتی درست در شهر کابل برای کارمندان دولتی، متعلمین و محصلین الی یک شنبه آینده رخصتی عمومی اعلام کرده است.

حامد کرزی در سخنرانی افتتاحیه اش در لویه جرگه مشورتی با اشاره به مشکلات مردم در روزهای برگزاری جرگه مشورتی بخاطر برگزاری این جرگه از آنان عذر خواهی کرد:
« بخاطر گرفتن آماده گی های لویه جرگه شهر کابل تقریباً مسدود شد، باشنده گان کابل به تکلیف شدند، محصلین از درس عقب ماندند من به نماینده گی از مردم افغانستان از باشنده گان معزز شهر کابل و محصلین عفو می خواهم. »

امضای توافقنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا یکی از موضوعات مهم برای آینده افغانستان خوانده می شود. اما این توافقنامه با عکس العمل های مختلف در داخل و خارج از کشور مواجه شده است تا جای که شماری از مردم با امضای این توافقنامه مخالفت نشان داده اند اما یک تعداد حمایت کرده اند.

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در اوایل همین هفته گفت که در عقب مخالفت ها با توافقنامه امنیتی و دفاعی برخی کشورهای همسایه دست دارند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG