لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۱

صبغت الله مجددی به حیث رییس لویه جرگه مشورتی تعیین شد


پس از سخنرانی افتتاحیهء رییس جمهور کرزی در لویه جرگه مشورتی، اعضای جرگه یاد شده رییس و سایر هیات اداری این جرگه را تعیین کردند.

نعمت الله شهرانی معاون کمیسیون برگزاری این جرگه، صبغت الله مجددی رییس کمیسیون برگزاری این جرگه را به عنوان رییس جرگه پیشنهاد کرد که با حمایت اکثریت اشتراک کننده گان قرار گرفت:

« چون حضرت صاحب صبغت الله مجددی از یک، دو ماه به این طرف ریاست برگزاری این لویه جرگه را به دوش داشت و شخصیت بزرگ و با برکت افغانستان است و فکر نمی کنم که در مقابل حضرت صاحب کسی این جرات را بکند که خود را کاندید نماید، بناً من آقای مجددی را به عنوان ریس لویه جرگه مشورتی پیشنهاد می کنم، درست است؟ حضرت صاحب به عنوان رییس انتخاب شد. »

نعمت الله شهرانی به عنوان معاون اول، شیر محمد آخند زاده به صفت معاون دوم و فضل کریم ایماق به عنوان معاون سوم این جرگه انتخاب شدند. همچنان دو منشی این لویه جرگه که یکی آن خانم می باشد نیز برگزیده شده اند.

لویه جرگه مشورتی که چهار روز ادامه می یابد، در آن دو هزار و پنجصد تن از افغانها در باره موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا بحث و ابراز نظر می کنند.

در روز نخست این لویه جرگه مشورتی که به هفده کتگوری تقسیم شده، به شمول یازده کاندید ریاست جمهوری یک تعداد از اعضای کابینه و دیپلومات های کشورهای خارجی نیز حضور داشتند.

در عین حال عبدالخالق حسینی پشه یی سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی در صحبت با رادیو آزادی گفت که کمیته های پنجاه گانه هم به کار شان آغاز کرده اند:

« پنجاه کمیته کاری که هر کدام پنجاه اعضا دارند بعد از ختم جلسه عمومی به کار آغاز کردند و همچنان به همه اشتراک کننده گان مسوده پیمان امنیتی دفاعی به دو زبان رسمی کشور سپرده شده است. »

اشتراک کننده گان این لویه جرگه مشورتی بیشتر روی حوزه صلاحیت قضایی به سربازان امریکایی در افغانستان و تلاشی خانه های افغان ها از سوی نیروهای خارجی تمرکز خواهند کرد.

رییس جمهورکرزی می گوید که در باره امضای این موافقتنامه با شماری از کشورهای قدرتمند جان مشوره کرده است.

پس از آنکه اشتراک کننده گان لویه جرگه مشورتی نظریات و پیشنهادات خود را در باره موافقتنامه امنیتی و دفاعی با آمریکا ایراد کنند، این سند جهت تایید به شورای ملی افغانستان فرستاده می شود.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG