لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۶

«اگر بالای سند امنیتی موافقه هم شود، بعد از انتخابات امضا خواهد شد»


رییس جمهور کرزی می گوید که توافقنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن پس از برگزاری انتخابات در فضای امن و تامین صلح در افغانستان با جانب امریکا امضا خواهد شد.

آقای کرزی در نشست افتتاحیه لویه جرگه مشورتی به روز پنجشنبه در کابل گفت تا زمانی که حمایت امریکا از صلح و امنیت در این کشور ثابت نگردد این سند به امضا نخواهد رسید.

آقای کرزی افزود اگر لویه جرگه و شورای ملی در خصوص فیصله و تصویب امضای سند امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن تصمیم بگیرند با آنهم برای امضای آن یک سلسله شرایط دارد. حامدکرزی گفت:
« قبل از این که این سند به امضا برسد امریکا باید با ما متعهد شود اگر شما بپذیرید و شورای ملی آن را تصویب کند اما قرارداد زمانی به امضا خواهد رسید که انتخابات به گونه مناسب و با عزت برگزار شده باشد، امنیت ما تثبت گردیده باشد و ما درک کنیم که بسوی تامین امنیت دایمی روان هستیم و امریکایی ها با ما در این عرصه همکار باشند ما معیادی را می خواهیم که تطبیق شرایط و همکاری در این خصوص در جریان آن برای ما ثابت گردد و آنان نشان دهند که در پروسه صلح افغانستان همکار هستند و اگر آنان همکاری کنند ما به صلح دست خواهیم یافت. »

آقای کرزی افزود که یکی از اهداف مهم وی جهت تامین صلح و ثبات آینده افغانستان برگزاری انتخابات در فضای امن به گونه شفاف، آزاد و عادلانه است.

رییس جمهور کرزی در حالی از امضای قرار داد امنیتی پس از برگزاری انتخابات سخن میزند که قبل از این مقام های امریکایی روی زودتر به امضا رسیدن قرارداد امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن تاکید کرده اند.

اما تاکنون مقام های امریکایی در خصوص این اظهارات تازه رییس جمهور کرزی تبصره نکرده اند.

از سوی دیگر رییس جمهور کرزی از توافق روی یکی از ماده های اختلافی در متن مسوده قرارداد امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن صحبت کرد.

به گفته آقای کرزی، بارک اوباما رییس جمهور امریکا با ارسال نامهء گفته است عساکر امریکایی صرف در صورتی می توانند داخل خانه ها در افغانستان شوند که اتباع آن کشور احساس خطر نمایند.
رییس جمهور کرزی گفت:
« نیروهای ایالات متحده امریکا به منظور اجرای عملیات های نظامی به خانه های مردم افغانستان به استثنای موارد فوق العادهء آنی داخل شده نمی توانند و آن هم در حالات خواهد بود که خطر جدی متوجه زنده گی اتباع امریکا باشد. »

رییس جمهور کرزی افزود، یکی از موارد اختلافی دیگر مسالهء مصوونیت قضایی نیروهای امریکایی در افغانستان است.

اما به گفته رییس جمهور کرزی در خصوص این مساله با مقام های امریکایی هیچگونه مذاکرهء صورت نگرفته و لویه جرگه مشورتی در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

سحر لیوال
XS
SM
MD
LG