لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۵۷

حکومت افغانستان درخواست قصر سفید را رد کرد


حکومت افغانستان درخواست قصر سفید را برای امضاء پیمان امنیتی و دفاعی بین امریکا و افغانستان قبل از پایان سال روان میلادی رد کرد.

سخنگوی قصر سفید جاش ارنیست دیروز به خبرنگاران گفت که ایالات متحده می خواهد پیمان امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا هر چه زودتر امضا شود تا کار های تخنیکی و پلانگذاری حضور قوای امریکا در افغانستان بعد از سال 2014 در این کشور آغاز گردد:

« برای حکومت افغانستان مهم است که این موافقت را تا ختم سال جاری تصدیق و امضا کند. این خواسته دلایل عملی دارد. زیرا حضور فعلی در افغانستان حضور ناتو می باشد. از اینرو ایالات متحده به پلان گذاری نیاز دارد، چه در داخل کشور و چه هم با متحدین آن تا هماهنگ بسازد که حضور ما بعد از سال 2014 چگونه باشد.»

اما ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور یک بار دیگر بالای موقف حکومت افغانستان در مورد امضاء این پیمان پس از برگزاری انتخابات تاکید ورزید.

آقای فیضی در صحبت با خبرگزاری فرانس پرس گفته است، امنیت، صلح و انتخابات عادلانه شرایط مهم پیمان امنیتی میان کابل واشنگتن است.

ایمل فیضی می گوید:
« بیایید انتظار بکشیم که لویه جرگه مشورتی کدام فیصله را در مورد این پیمان اخذ می کند.»

فیضی می افزاید، اگر سند امنیتی از سوی لویه جرگه تصویب هم گردد، همان طوری که رییس جمهور اظهار داشت، پس از برگزاری انتخابات امضا خواهد شد.

اما ودیر ساپی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می گوید، حکومت امریکا برای پلانگذاری نیاز به وقت دارد:

« باید این پیمان امضاء شود تا آنها پلانگذاری بتوانند. اگر امضاء نگردد و 2014 هم برسد در این صورت آنها عساکر شان را باقی مانده نمی توانند و اگر عساکر بین المللی از افغانستان بیرون شود، فکر می کنم که فضای امن برای انتخابات وجود نخواهد داشت و حتی پروسه انتخابات و دیموکراسی مختل خواهد شد.»

در عکس العمل به اظهارات ایمل فیضی، مقام های ارشد ایالات متحده گفته اند، موضوع معطل کردن این پیمان برای امضاء رییس جمهور آینده افغانستان عملی نسیت.

این مقامات در صحبت با فرانس پرس هشدار داده اند که اگر پیمان امنیتی و دفاعی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا نافذ نباشد، بعد از خروج نیرو های بین المللی در 2014 از افغانستان، هیچ نیروی محارب در این کشور باقی نخواهد ماند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا، جین ساکی هم در یک کنفرانس خبری دیروز گفت، امضاء هر چه زودتر توافق امنیتی و دفاعی بین امریکا و افغانستان برای مردم افغانستان بسیار مهم می باشد، زیرا در باره آینده به آنها اطمینان می دهد مخصوصاً در حالی که انتخابات در این کشور در پیشروست و به امریکا و متحدین آن فرصت می دهد که در مورد حضور خود در افغانستان بعد از سال 2014 پلان گذاری منظم داشته باشند.
XS
SM
MD
LG