لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۱

مجددی: تاخیر در امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی به ضرر کشور است


صبغت الله مجددی رییس لویه جرگه مشورتی
رییس لویه جرگهء مشورتی می گوید، تاخیر در امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن به ضرر افغانستان است.

پس از آن که اظهارات رییس جمهور کرزی مبنی بر تعویق امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا با عکس العمل مقام های امریکایی مواجه شد، مسوولان لویه جرگه مشورتی هم مخالفت خود را با این موقف آقای کرزی، ابراز کردند.

صبغت الله مجددی رییس لویه جرگه مشورتی به روز شنبه در محوطه برگزاری جرگه در کابل در پاسخ به یک سوال رادیو آزادی گفت که رییس جمهور کرزی حق به تعویق انداختن امضای این موافقتنامه را ندارد:

« کرزی صاحب هیچ حق ندارد که همچون یک گپ را مطرح کند، من می گویم که کار سهو و اشتباه می کند بخاطریکه تمام خواهشات که کرزی صاحب داشت و آنچه را که ما می خواستیم آنها تطبیق و قبول کردند، با آن هم آنها را معطل می سازند، این کار به ضرر و زیان افغانستان است و ما هیچ آن را قبول نداریم.»

به روز پنجشنبه هفته گذشته در مراسم افتتاح لویه جرگه مشورتی رییس جمهور کرزی گفت که اگر اعضای این جرگه بر داشتن موافقتنامه امنیتی و دفاعی با واشنگتن فیصله هم بکنند و شورای ملی آن را تصویب نماید، وی امضای آن را به پس از برگزاری انتخابات سال آینده ماکول می کند.

وی گفت که باید امریکا ثابت بسازد که در جهت انجام یک انتخابات شفاف و تامین صلح و ثبات درافغانستان صادقانه کار می کند.

اما این اظهارت آقای کرزی عکس العمل های را در داخل و خارج از کشور برانگیخته است.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه گفته که جان کری وزیرخارجه امریکا در صحبت تیلفونی با رییس جمهور کرزی گفته است که باید این موافقتنامه تا یک ماه دیگر به امضا برسد.

علاوه بر این سخنگوی قصر سفید هم گفته است که این موافقتنامه باید قبل از پایان سال جاری میلادی امضا شود تا نیرو های امریکایی برنامه های خود را در این کشور، به طور درست تنظیم بکنند.

یک تعداد از سیاسیون و کارشناسان افغان هم با این اظهارات رییس جمهور کرزی مخالفت نشان داده اند.

در عین حال شماری از اشتراک کننده گان کمیته های پنجاه گانه لویه جرگه مشورتی گفته اند که تاخیر در امضای این موافقتنامه به زیان افغانستان می باشد.

آنها به این باور اند که امضای این موافقتنامه می تواند جلو مداخلات کشور های خارجی به شمول پاکستان و ایران را در انتخابات سال آینده بگیرد.

محمد سرور ثبات عضو کمیته پانزدهم و والی نیمروز، حامده هُما نورستانی عضو کمیته شانزدهم و بصیر سالنگی عضو کمیته دهم و والی پروان در این مورد چنین می گویند:

« خواهش کردند که باید طی کمتر از یک ماه نظر به حساسیت و اهمیت موضوع این موافقتنامه به امضا برسد.»

« کمیته ما به این نظر است که باید هر چه زودتر این موافقتنامه به امضا برسد چرا که تقاضای جانب مقابل هم همین است که باید پیش از ختم سال میلادی به امضا برسد.»


« نظر همه کمیته ها به این است که وقتیکه در زمان حاکمیت رییس جمهور کرزی این لویه جرگه برگزار شده باید در همین زمان و پس از تصویب شورای ملی افغانستان هر چه عاجل از سوی رییس جمهور کرزی امضا شود.»

لویه جرگه مشورتی به روز پنجشنبه هفته گذشته به کارش را برای بحث و ابراز نظر پیرامون موافقتنامه امنیتی و دفاعی کابل با واشنگتن آغاز کرد.

در این لویه جرگه دو هزار و پنج صد تن از افغان ها از داخل و خارج کشور اشتراک کرده اند.

قرار است فیصله نهایی اشتراک کننده گان این لویه جرگه مشورتی در باره موافقتنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به روز یکشنبه هفته جاری، روشن شود.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG