لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۱

«در برخی ماده های مسوده توافقنامه امنیتی، تعدیلات وارد شود»


تعدادی از کمیته های لویه جرگهء مشورتی می گویند که خواهان آوردن تعدیلات در برخی از ماده های مهم مسودهء متن توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا شده اند.

بحث ها روی متن مسودهء توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن از سوی کمیتهء های پنجاه گانه در لویه جرگهء مشورتی عصر روز شنبه به پایان رسید.

خالد کاکر رییس کمیتهء چهل و هفتم به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در شش مادهء مسوده متن توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا به شمول مسالهء تجاوز بر افغانستان تعدیلات آورده اند:

« آنها گفته بودند که اگر بر افغانستان تجاوز صورت می گیرد، برای امریکا قابل تشویش بوده و امریکا در صورت ضرورت اقدامات لازم و قابل قبول برای این کشور انجام خواهد داد.
اما نه تنها در کمیتهء ما بلکه در اکثریت کمیته ها که ما دنبال کردیم دقیقاً گفتند که این ماده تغییر یافته و گفته شود که در صورت تجاوز بر خاک افغانستان و یا خطرات بر خاک و حاکمیت ملی این کشور، تجاوز بر امریکا دانسته شود.»


در عین حال عبدالولی وکیل یک عضو کمیتهء سی و ششم لویه جرگهء مشورتی می گوید، در کمیتهء مربوط به آنان ماده یی در این توافقنامه رد گردید که به اساس آن در حالات استثنایی برای سربازان امریکایی اجازهء تلاشی خانه های افغان ها داده شده است:

« تلاشی ها و عملیات های شبانه قطعاً کمیتهء سی و ششم که من در آن عضویت دارم جمع سایر کمیته های لویه جرگه مشورتی به صورت قاطع مخالف عملیات و تلاشی خود سر خانه های افغان ها هستند.
حتی به طور مشترک هم نمی توانند.»


در رابطه به تلاشی خانه های افغان ها به وسیلهء سربازان امریکایی، بارک اوباما رییس جمهور امریکا نامهء را به همتای افغان اش نیز فرستاد.

در این نامه آمده است که نظامیان امریکایی در صورتی که تهدید جدی متوجه زندگی اتباع کشور شان باشد، به تلاشی خانه های افغان ها خواهند پرداخت.

با این حال عبدالخالق حسینی پشه یی سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی به رادیو آزادی گفت که تمام تعدیلات پیشنهادی از سوی کمتیه ها در نشست عمومی روز یکشنبه این جرگه ارایه می گردند.

آقای حسینی تاکید دارد که روی ماده های اختلافی در این نشست عمومی بحث خواهد شد:

« من فکر می کنم این مساله شام امروز پس از آن که نظریات تمام کمیته ها شنیده شد و نشست روسای 50 کمیته برگزار خواهد شد، آنگاه روشن می گردد.
ما معمولاً می خواهیم اگر تغییرات به وجود می آید یا نه و یا هم در موارد اختلافی رای گیری و بحث صورت می گیرد، این مساله در کمیتهء روسا ثبیت گردد.»


پس از حدود یک و نیم سال بحث و گفتگو میان مقام های افغان و امریکایی، متن مسوده توافقنامهء امنیتی میان دو کشور ترتیب گردید.

آیا تعدیلات پیشنهادی از سوی کمیته های لویه جرگهء مشورتی در این توافقنامه وارد می گردد و یا هم مذاکرات در این خصوص با امریکا باز هم آغاز می شود یا خیر؟

خواستیم تا در این خصوص دیدگاه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان را داشته باشیم اما موفق نشدیم.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG