لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۷

حزب حق و عدالت: موافقتنامه به زودترین فرصت امضا شود


معین مرستیال، معاون حزب حق و عدالت
اپوزیسیون حکومت افغانستان امضای به موقع موافقتنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن را در جهت بهبود وضعیت زنده گی مردم افغانستان مهم می داند.

حزب حق و عدالت از رئیس جمهور کرزی می خواهد، فرصت را از دست ندهد و این موافقتنامه را پیش از پایان امسال امضا کند.

به گفتهء این حزب، حامد کرزی باید از هر اقدامی که منجر به از دست رفتن فرصت برای تضمین آیندهء افغانستان می شود، خودداری کند.

معین مرستیال، معاون حزب حق و عدالت در صحبت با رادیو آزادی بیشتر گفت:
« موقف حزب حق و عدالت در ارتباط به امضای موافقتنامهء امنیتی با امریکا از دیر زمان به این سو روشن است. موقف ما اینست که این موافقتنامه به زودترین فرصت امضا شود. »

حزب حق و عدالت می گوید، بخاطر خطر احتمال از دست رفتن فرصت امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن جداً نگران است.

رئیس جمهور کرزی گفته است، که این موافقتنامه را پس از انتخابات 1393 امضا خواهد کرد.

ایمل فیضی، سخنگوی آقای کرزی دیشب به رادیو آزادی گفت، که امضای این موافقتنامه به پذیرش شرایط افغانستان از سوی امریکا بسته گی دارد.

آقای فیضی افزود که حامد کرزی در صحبت تیلیفونی با وزیر خارجهء امریکا این شرایط را مشخص ساخته است:

« رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد، که این موافقتنامه زمانی امضا خواهد شد، که خانه های افغانها در برابر عملیات نظامی نیروهای امریکایی مصون باشند. همچنان امریکا همکاری صادقانهء خود را در بخش پروسهء صلح افغانستان آغاز کند و در قسمت برگزاری انتخابات شفاف افغانستان باید ضمانت هایی وجود داشته باشند. »

اما ائتلاف ملی افغانستان می گوید، حامد کرزی در تلاش است، تا با به تاخیر انداختن امضای موافقتنامه به نفع خودش بهره برداری کند.

اما چی گونه بهره برداری؟

فضل الرحمن اوریا، سخنگوی ائتلاف ملی به این سوال رادیو آزادی پاسخ داد:
« رئیس جمهور می گوید، که امریکا برگزاری انتخابات شفاف را تضمین کند، در حالی که امریکا هیچ نقشی ندارد و تمام مدیریت به دست افغانهاست. او [رئیس جمهور] می خواهد تا از موافقتنامهء امنیتی به عنوان وسیلهء فشار بالای امریکا استفاده کند و توسط امریکا شخص مورد نظر خود را در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برساند. »

برخی از حلقات دیگر نیز از تصمیم رئیس جمهور کرزی مبنی بر به تاخیر انداختن امضای موافقتنامهء امنیتی با امریکا انتقاد کرده اند.

اما سخنگوی رئیس جمهور کرزی نگرانی ها در این مورد را بی اساس می خواند.

ایالات متحدهء امریکا روی نهایی شدن موافقتنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن تا پایان امسال تاکید کرده است.

امریکا همچنان گفته است، که متن این موافقتنامه از سوی واشنگتن قابل تجدید نیست.

در این حال، وزارت خارجهء امریکا اعلام کرده که پیشنهاد رئیس جمهور کرزی در مورد تاخیر امضای موافقتنامه تا پس از انتخابات افغانستان ممکن نیست.
XS
SM
MD
LG