لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۱

«جان کری با تاخیر امضای توافقنامه امنیتی مخالفت می کند»


نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیرش مطلبی را تحت عنوان: "جان کری با تاخیر امضای توافقنامه امنیتی از سوی حکومت افغانستان مخالفت می کند" به نشر رسانده است.

در بخش از این مطلب آمده است که جان کری وزیر خارجه امریکا به تازه گی در یک مکالمه تلیفونی با رییس جمهور کرزی در ارتباط به این تصمیم وی تاسف کرد که گفته است امضای موافقت نامه دو جانبه امنیتی را به تعویق می اندازد.

روزنامه می نویسد که سخنگوی وزارت خارجه امریکا جین ساکی گفت که تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی تهدیدی در برابر روابط کابل و واشنگتن است.

به نوشته نیویارک تایمز سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم چنان گفته است که عدم امضای موافقتنامه امنیتی این پیام را هم می رساند که افغانستان به شراکت و دوستی با متحدین و حامیان خود متعهد نیست و با این کار تمام کمک های مالی و حمایت های سیاسی از این کشور با خطر رو به رو خواهد شد.

به گفته ساکی از این بیشتر تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی لازم و مناسب نیست.

روزنامه نیویارک تایمز در ادامه می نویسد که افغانستان و امریکا اخیراً روی مسوده سند امنیتی به توافق رسیدند اما رییس جمهور کرزی هنگام سخنرانی در مراسم افتتاح لویه جرگه مشورتی در کابل با لحن تند گفت که امریکا بر من و من بر آنها یعنی امریکا اعتماد ندارم.

روزنامه می نویسد که سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که این حرف های رییس جمهور کرزی مقامات در کابل و واشنگتن را حیران نمود.

به گفته وی در این صورت برای ایالات متحده دشوار خواهد بود که عساکر خود را سال آینده در افغانستان حفظ نماید.


ده ستسمن
روزنامه ده استسمن چاپ هند the statesman در شماره تازه اش می نویسد که مقام های ارشد دفاعی امریکا و پاکستان به روزهای پنجشنبه و جمعه طی نشستی در وزارت دفاع ایالات متحده در واشنگتن دیدار کرده و توافق نمودند که به همکاری های شان در خصوص مبارزه با تروریزم ادامه بدهند.

روزنامه نوشته است که این نشست از سوی گروه مشورتی دفاعی دو کشور به اشتراک جیمز میلر معاون پالیسی وزارت دفاع امریکا و جنرال متقاعد یاسین ملک وزیر دفاع پاکستان برگزار شده بود.

روزنامه می نویسد که در پایان این اجلاس یک اعلامیه مشترک نشر شد که در آن بر تقویت روابط نظامی میان اسلام آباد و واشنگتن تاکید شده و در بخش از اعلامیه در مورد افغانستان چنین آمده است:

در حالیکه امریکا و پاکستان علاقه مند یک افغانستان با ثبات و صلح آمیز اند اسلام آباد و واشنگتن از تلاش ها در خصوص صلح و مصالحه در افغانستان حمایت می کنند.
XS
SM
MD
LG