لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۶

فرهنگ سینما در افغانستان


از تاریخ سینمای افغانستان یک قرن می گذرد و زمانی که شاه امان الله غازی ارتباط با دیگر کشورهای دنیا پیدا کرد و رفت و آمد به خارج از افغانستان نمود برای آشنایی مردم از غرب و تمدن و پیش رفت جهان، تعداد ی فلم و پروجکتورها را از آنجا باخود آورد که در جاهای مشخص به نمایش گذاشته می شد.

گفته می شود، در اوایل سینما طوری بود که در آن فلم های سامت یا بی صدا نمایش داده می شد و در وقت نمایش برای سرگرم ساختن مردم، فردی به نواختن یکی از آله های موسیقی می پرداخت تا اینکه با پیش رفت تکنالوژی، سینما نیز رشد نمود و فلم های صدا دار و هنری ساخته شد و فرهنگ رفتن به سینما میان افغانها هم رواج یافت حتی چند سینما مخصوص زنها بود و مردها در آن دیده نمی شدند، از جمله سینما زینب که در شهر نو کابل موقعیت دارد آنرا زینب سراج برادر زاده امیرامان الله خان، بنام خود ساخته و اعمار نموده است.

البته سینما یک وسیلهء تفریحی بوده که در وقت های معین از آن استفاده می شد. در این برنامه در امتداد لحظه ها در مورد سینما و تاریخچه آن در افغانستان مطلبی داریم و اینکه فرهنگ سینما رفتن چگونه است و چرا بیننده سینما کم شده است در لابه لای برنامه خواهید دانست:

این برنامه را مهریه انوری تهیه کرده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:14:01 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG