لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۵

جهان

کاترین اشتون یک موافتنامهء تاریخی را در نتیجه مذاکرات با ایران اعلان کرد

کاترین اشتون رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا یک موافتنامهء تاریخی را در نتیجهء مذاکرات بین کشورهای مقتدر جهان و ایران روی برنامه جنجال برانگیز تهران اعلان کرده گفت:

« پس از مذاکرات شدید، ما امروز برای یک پلان مشترک عملی جهت اقدامی که در نتیجهء آن ما به یک راه حل دراز مدت و جامع نایل شویم، توافق کردیم. ما موافقت نمودیم تا پروسهء که ما را به این راه حل جامع میرساند، شامل مرحله نخست اقدامات متقابل است که در جریان شش ماه از سوی هر دو جانب اتخاذ خواهد شد. »

در این میان بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا در بیانیهء در قصر سفید در واشنگتن گفت، این توافق برای ایران مسیر پیوستن باوقار دوباره این کشور را به جامعه بین المللی مساعد می سازد.

گویدو وسترویلی وزیر خارجه آلمان موافقتانمه امروز را نطقهء عطف خواند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران این موافقنامه را یک پیشرفت مهم و اولین گام خواند. او گفت که در این موافقتنامه واضحاً اشاره شده که غنی سازی یورانیم در ایران ادامه خواهد یافت.

در مجموع این موافقتنامه شامل رهایی 7 اعشار 2 ملیاد دالر ایران از قید تحریم ها می باشد. بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل موافتنامه امروز را ضربه سنگین خواند گفت، این بدترین موافتنامه است که بر اساس آن ایران آنچه را می خواست به آن کشور داده شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شمار کشته شده‌های ناشی از فوران آتشفشان در اندونیزیا به ۱۳ تن رسید

فوران آتشفشان در اندونیزیا

مقام‌ها در اندونیزیا می‌گویند شمار تلفات آتشفشان مونت سیمیرو امروز به ۱۳ نفر رسید.

به گفته آنها ده‌ها نفر دیگر در اثر فوران این آتشفشان که دیروز شنبه ۴ دسمبر در نزدیک یک منطقه رهایشی مزدحم در جزیرۀ جاوا آغاز شد زخمی شده اند.

ساکنان قریه‌های نزدیک آتشفشان منازل خود را ترک گفته اند.

سرک‌ها و پل‌ها تخریب شده و خاکستر چندین قریه را پوشانیده است.

وجود خاکستر غلیظ در هوا مانع تابیدن نور آفتاب شده و عملیات نجات را مختل ساخته است.

مونت سیمیرو یکی از ۱۲۰ آتشفشان فعال در اندونیزیا است.

این آتشفشان آخرین بار در ماه جنوری فوران کرده بود ولی تلفات در پی‌نداشت.

بمب جاسازی شده در نزدیک محل سخنرانی رئیس جمهور ترکیه کشف شد

آرشیف- یک افسر پولیس ترکیه

رسانه‌های ترکی از کشف بمب در نزدیکی محل سخنرانی رئیس جمهور این کشور خبر داده اند.

به گزارش رسانه ها، توطئه ترور رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، چند لحظه پیش از آن افشا شد که او قصد داشت در شهر سارد سخنرانی کند.

در گزارش‌ها آمده است که پولیس تلاش دارد پس از کشف بمب، عاملان آنرا در یابد.

رسانه‌های ترکیه همچنان گزارش می‌دهند که بمب در موتر شخصی یک افسر پولیس جاسازی شده بود.

مردم در چندین کشور اروپایی دست به مظاهره زدند

صد‌ها هزار تن در چندین شهر کشورهای اروپایی، به خاطر محدودیت‌های وضع شده پس از همه گیری نوع جهش یافته ویروس کرونا دست به مظاهره زدند.

بیش از ۴۰ هزار تن دیروز (۴ دسمبر) در جاده‌های ویانا پایتخت اتریش تجمع کردند.

سومین شنبه بود که به خاطر محدودیت‌های ویروس کرونا، تظاهرات در شهر‌های اروپایی برپا می‌شود.

در چندین شهر بزرگ جرمنی هم ده‌ها هزار تن دست به مظاهره زدند.

به دنبال شیوع نوع دلتای ویروس کرونا در کشور‌های اروپایی محدودیت‌ها افزایش یافته.

در جرمنی و چند کشور دیگر، تنها کسانی به رستورانت‌ها، مرکز‌های فرهنگی و فروشگاه‌ها رفته می‌توانند که واکسین مکمل دریافت کرده باشند و یا هم پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا، دوباره صحت‌یاب شده باشند.

تاریخ دیدار مجازی بایدن و پوتین مشخص شد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

قصر سفید و کرملین تأیید کرده‌اند که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ امریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه ۷ دسمبر در یک تماس ویدیویی در مورد اوکراین و سایر موضوعات گفت‌وگو خواهند کرد.

این نشست مجازی در حالی صورت خواهد گرفت که نگرانی‌های بین‌المللی در مورد اهداف مسکو افزایش یافته، ناتو، مقامات نظامی و استخبارات غربی به تجمع نظامی روسیه در نزدیک سرحد با اوکراین اشاره می‌کنند.

واشنگتن و کیف می‌گویند، مسکو ده‌ها هزار نیرو به شمول تانک‌ها و نیروهای توپچی را در غرب روسیه متمرکز ساخته و می‌تواند در اوایل جنوری برای حمله برنامه‌ریزی کند.

در حالی که اوکراین تخمین کرده که در حال حاضر حدود ۹۵ هزار عسکر روسی در نزدیک سرحد با این کشور حضور دارند، ارزیابی استخباراتی امریکا این تعداد را ۷۰ هزار تن اعلام کرده است.

روسیه نزدیک شدن زیربنا‌های ناتو را به سرحداتش نگران کننده و تهدید از جانب اوکراین را خط سرخ برای مسکو خوانده است.

پاپ: خودپرستی‌ها جامعه اروپایی را درهم شکسته است

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکان جهان

رهبر کاتولیکان جهان می‌گوید، در گذشته تضادهای ایدئولوژیک مانع ایجاد پل هایی بین اروپای شرقی و غربی می‌شد، اما امروز مهاجرت باعث ایجاد درزها شده است.

پاپ فرانسیس دیروز(شنبه ۴ دسمبر) در سخنرانی‌اش در یک نشست با مقامات یونان و اتحادیه اروپا در شهر آتن پایتخت یونان گفت: "اروپا همچنین به وقت گذرانی ادامه می‌دهد. جامعه اروپایی به جای اینکه انجن همبستگی باشد، توسط خودپرستی های نشنلیستی درهم شکسته. گاهی اوقات بسته و ناهماهنگ به نظر می‌رسد. در گذشته تضادهای ایدئولوژیک مانع ایجاد پل ها بین اروپای شرقی و غربی می‌شد و امروز مسئله مهاجرت باعث ایجاد شکاف بین جنوب و شمال شده است."

این اظهارات رهبر کاتولیکان جهان در حالی صورت گرفته که در این فصل سرما، هزاران پناهجو به شمول افغان‌ها در سرحدات با اتحادیه اروپا گیر مانده اند و از داخل شدن آنها به این اتحادیه، ممانعت می‌شود.

سازمان صحی جهان: از مرگ‌ومیر ویروس کرونای اومیکرون گزارشی نداریم  

سازمان صحی جهان می‌گوید که از مرگ‌ومیر نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون تا هنوز گزارش نشده است.   

سازمان صحی جهان می‌گوید که از مرگ‌ومیر نوع جهش یافتۀ جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون در ۴۰ کشوری که درآن انتشار یافته گزارش نشده است.

این سازمان روز جمعه تأکید کرد که هنوز هم به وقت نیاز است تا دیده شود که اومیکرون چقدر قابلیت سرایت دارد و آیا سبب بیماری شدیدتر می‌شود یا نه و اینکه چگونه تداوی و واکسین در برابر این ویروس موثر است.

شواهد ابتدایی نشان می‌دهد که این نوع ویروس که برای نخستین بار هفته گذشته در افریقای جنوبی شناسایی شد، قابلیت سرایت بالا دارد اما علایم آن نسبت به انواع قبلی کرونا خفیف‌تر است.

بر اساس مطالعات ابتدایی درافریقای جنوبی که نتیجۀ آن دیروز اعلام شد، قابلیت ابتلای مجدد اومیکرون نسبت به انواع قبلی ویروس کرونا سه برابر بیشتر است.

وزیر خارجۀ پاکستان خواستار جلوگیری از بحران بشری در افغانستان شده

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان

وزیر خارجۀ پاکستان خواستار تلاش های تازه به هدف جلوگیری از بحران بشری بیشتر در افغانستان شده.

شاه محمود قریشی این خواست را در حالی مطرح می کند که به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار است که نشست وزیران خارجۀ کشورهای اسلامی در ۱۹ دسمبر در اسلام آباد برگزار شود.

از نمایندگان اتحادیۀ اروپا و اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز دعوت شده است.

قریشی در نشست خبری امروز گفت که رها کردن افغانستان در این مرحله، به گفتۀ او "یک اشتباه تاریخی" خواهد بود.

او هشدار داد که نیمی از جمعیت افغانستان با خطر گرسنگی رو به رو است که می تواند سبب هرج و مرج بیشتر شود.

وزیر خارجۀ پاکستان همچنان گفت که بی‌ثباتی می تواند دوباره راه را به منازعه هموار کند و باعث سرازیری سیل از پناهجویان شود.

از زمانیکه طالبان حدود چهار ماه پیش بر کابل تسلط یافتند، پیوسته در بارۀ بحران بشری در افغانستان هشدار داده می شود.

مکرون: چندین کشور اروپایی روی ایجاد ماموریت مشترک دپلوماتیک در افغانستان کار می‌کنند

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که چندین کشور اروپایی در بارۀ ایجاد یک ماموریت مشترک دپلوماتیک در افغانستان کار می‌کنند.

مکرون امروز شنبه ۴دسمبر به خبرنگاران در دوحه گفت که با این کار زمینه به سفیران این کشور ها فراهم خواهد شد که به افغانستان برگردند.

او افزود: "یک نمایندگی دپلوماتیک به محض که آنرا باز کنیم می‌داشته باشیم. ما یک چارچوب زمانی مشخص کرده‌ایم، نظر ما این است که این کار را به اسرع وقت انجام دهیم."

پس از آنکه طالبان بر کابل در (۲۴ اسد ۱۴۰۰/ ۱۵ آگست ۲۰۲۱) تسلط یافتند، امریکا و دیگر کشور های غربی سفارت‌های خود را در آنجا بستند و دپلومات‌های شانرا از افغانستان بیرون کردند.

مکرون گفت که به یک سازمان بین چند کشور اروپایی فکر می‌کنند، یک موقعیت مشترک که به گفتۀ او سفیران شان در آنجا حضور داشته باشند.

او افزود که این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن طالبان یا گفتگوی سیاسی با آنها است.

اما مکرون در ادامه گفت که مسائل امنیتی باید حل شوند.

هیچ کشوری هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته اند.

کشورهای غربی از طالبان خواسته اند که حکومت فراگیر تشکیل دهند و حقوق همه به شمول زنان و دختران را رعایت کنند و روابط شان را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی قطع کنند.

طالبان پیوسته گفته اند که با گروه‌های تروریستی رابطه ندارند.

آنها همچنان گفته اند که حقوق زنان را در چارچوب شریعت اسلامی رعایت می‌کنند.

اما برخی از زنان می‌گویند که این اظهارات طالبان کلی است.

جو بایدن روی طرحی کار می‌کند تا روسیه نتواند بر اوکراین حمله کند

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رئیس جمهور امریکا می‌گوید روی طرحی کار می‌کند که به اساس آن توسعه تحرکات نظامی روسیه علیه همسایه آن اوکراین بسیار دشوار خواهد شد.

بایدن روز جمعه سوم دسمبر به خبرنگاران گفت که این طرح وی همه جانبه می‌باشد: "چیزی که من می‌خواهم اینست که آن طرح‌های را با هم یکجا کنم که به باور من مجموعۀ از نو آوری های همه جانبه و معنادار می‌باشد و برای آقای پوتین بسیار مشکل خواهد بود که با این اقدامات، به کارهای خود که مردم در رابطه به انجام آن از سوی وی ترس دارند، ادامه بدهد. اما این پلان زیر کار است."

آقای بایدن در حالی در این مورد صحبت می‌کند که روسیه در شرق خود حضور نظامی را تقویت کرده و اوکراین از هجوم احتمالی روسیه نگران است.

از چند هفته به این‌سو چنین خبرهای نشر می‌شوند که روسیه در سرحدات اوکراین بیش از ۹۰ هزار سرباز و همچنان تانک‌ها و اسلحه سنگین را جابجا کرده.

بایدن می‌گوید که در رابطه به این وضعیت با اوکراین و متحدان اروپایی خود بطور دومدار در تماس است.

یوری اوشاکوف یک مشاور کرملین گفته است رئیس جمهور روسیه در روزهای آینده با جو بایدن رئیس جمهور امریکا از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت خواهد کرد.

قرارداد فروش ۸۰ جت جنگی میان فرانسه و امارات متحده عربی امضا شد

رهبران فرانسه و امارات متحده عربی پس از عقد قرارداد فروش ۸۰ جت جنگی

فرانسه روز جمعه سوم دسمبر یک معامله بزرگ اسلحه را با امارات متحد عربی امضا کرد و سرمایه گذاری چند میلیارد دالری را در این کشور اعلان نمود.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیروز جمعه سوم دسمبر در دوبی قرارداد فروش ۸۰ طیاره جت جنگی "رافایل" را به ارزش ۸۰ میلیارد دالر انجام داد که در تاریخ فروش اسلحه فرانسه بزرگترین قرارداد می‌باشد.

وزارت دفاع فرانسه می‌گوید معامله دیگر مکرون امضای سند فروش ۱۲ هلیکوپتر جنگی ایربس بود.

همچنین یک شرکت امارات متحده عربی با وزارت‌های مالیه و اقتصاد فرانسه یک موافقه را به ارزش ۵ میلیارد دالر امضا نمود.

رئيس جمهور مکرون در گام اول این سفر دو روزه به خلیج، به ابوظبی رفت و در نظر دارد در دوام این سفر با ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان هم ملاقات کند.

سازمان جهانی صحت: جهان برای مبارزه با اومیکرون باید آمادگی بگیرد

اداره صحی اتحادیه اروپا هشدار داده که ممکن تا چند ماه آینده ابتلا به اومیکرون نصف افرادی را که به بیماری کووید-۱۹ مصاب اند، تشکیل بدهد.

سازمان جهانی صحت تأیید می‌کند که نوع جهش یافته ویروس کرونا از نگاه سرایت سریعتر است ولی از جامعه جهانی می‌خواهد که برای مبارزه با آن آمادگی بگیرد.

سومیا سوامیناتان دانشمند سرشناس این سازمان دیروز جمعه سوم دسمبر گفت این پیش‌بینی ممکن نیست که نوع جدید ویرس کرونا "اومیکرون" نوع قبلی این ویروس بنام "دلتا" را که اکنون مسلط است، متوقف بسازد.
اما او به ضریب تعداد روز افزون موارد اومیکرون که از افریقا سرچشمه گرفته اشاره نمود.

خانم سوامیناتان افزود جهانیان باید برای مقابله با این ویروس آمادگی بگیرند نه اینکه وارخطا شوند زیرا به گفته او جهان امروز در حالتی قرار ندارد که یک سال قبل با آن دست و پنجه نرم می‌کرد.

دانشمندان اکنون در این مورد تحقیق می‌کنند که آیا اومیکرون نسبت به دلتا سریعتر حرکت می‌کند یا نه و یا اینکه واکسین بر آن تاثیر خواهد داشت؟

مالیزیا روز جمعه سوم دسمبر در فهرست کشورهای شامل شد که موارد مثبت اومیکرون را ثبت کرده اند.

اداره صحی اتحادیه اروپا روز جمعه هشدار داد که شاید تا چند ماه آینده ابتلا به اومیکرون نصف افرادی را که به بیماری کووید-۱۹ مصاب اند، تشکیل بدهد.

ریزنیکوف: روسیه برای عملیات نظامی گستردۀ احتمالی آمادگی می‌گیرد

اولیکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین

اولیکسی ریزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین بر روسیه اتهام وارد کرد که با جا به جا کردن بیش از ۹۴ هزار سرباز در نزدیکی مرز اوکراین برای عملیات نظامی گستردۀ احتمالی آمادگی می گیرد.

او امروز در پارلمان اوکراین گفت که کیف به تنش‌ها در منطقه دامن نخواهد زد، اما اگر لازم باشد مبارزه خواهد کرد.

ریزنیکوف افزود که استخبارات اوکراین در مورد تمامی سناریو‌های احتمالی به‌شمول بدترین آن غور می کند.

او همچنان گفت که اوکراین علاقمند جورآمد سیاسی و دپلوماتیک است.

گزارش‌ها در مورد تقویت حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین در هفته‌های اخیر سبب شده است تا ایالات متحده و چند متحد عضو ناتو این کشور بر حمایت‌شان از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تأکید کنند.

مسکو گفته است قصد اقدام نظامی برعلیه اوکراین ندارد.

حکومت روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیرۀ کریمیای اوکراین را جزو خود روسیه کرد.

بلینکن به لاووف: روسیه نیروهای خود را از نزدیک مرز اوکراین بیرون کند

سرگی لاووف وزیر خارجۀ روسیه و انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا به سرگی لاووف وزیر خارجۀ روسیه گفته که امریکا می خواهد روسیه نیروهای خود را از نزدیک مرز اوکراین بیرون کند و به دنبال راه ‌حلی دیپلوماتیک در خصوص رفع تنش‌ها در منطقه باشد.

بلینکن و لاوروف دیروز در حاشیۀ نشست وزیران خارجۀ کشورهای سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در استاکهولم ملاقات کردند.

این دیدار به دنبال تنش ها بر سر افزایش حضور نظامی روسیه در نزدیک مرز اوکراین صورت گرفته است.

بلینکن در نشست خبری به مسکو هشدار داد که اقدام نظامی روسیه علیه کشور همسایه اش اوکراین"«هزینه‌های سنگین» در قبال خواهد داشت.

او افزود: "در ملاقات با وزیر خارجۀ روسیه بسیار واضح گفتم که تهاجم روسیه به اوکراین عواقب جدی خواهد داشت، از جمله اقدامات اقتصادی با تأثیرگذاری بالا که ما در گذشته از انجام آن خودداری کرده‌ بودیم."

آنسو، لاوروف به بلینکن گفته است که مسکو به «ضمانت‌های امنیتی طولانی مدت» نیاز دارد که گسترش ناتو به سَمت شرق را متوقف کند.

وزیر خارجۀ روسیه در یک کنفرانس خبری پس از دیدارش با بلینکن گفت: "ما می خواهیم مطمئن شویم که صدای ما شنیده می شود و نکته اصلی امنیت ما است."

بلینکن: ایران هنوز فرصت دارد که به تعهدات موافقتنامۀ هسته ای برگردد

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا می گوید که با وجود لفاظی های اخیر ایران، این کشور هنوز فرصت دارد که به تعهداتش در موافقتنامۀ هسته ای برگردد.

بلینکن گفت که اقدامات و لفاظی های اخیر ایران جایی برای خوشبینی نگذاشته است.

اما به گفتۀ وی، بسیار دیر نشده و ایران می تواند بازگردد.

وزیر خارجۀ امریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران در استاکهولم گفت که جامعۀ جهانی در "آینده بسیار نزدیک" معلوم خواهد کرد که که آیا ایران قصد دارد با حسن نیت در مذاکرات برای بازگشت به موافقتنامۀ هسته ای شرکت کند یا نه.

این موافقتنامه موسوم به برجام را امریکا، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، روسیه و چین با ایران در سال ۲۰۱۵ به هدف محدود شدن فعالیت های هسته ای آن کشور در بدل رفع تحریم ها بر تهران امضا کردند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از این موافقتنامه بیرون کرد و تحریم ها را بر ایران دوباره وضع کرد.

در مقابل ایران اعلام کرد که دیگر به برجام پایبند نخواهد بود.

رئیس جمهور جوبایدن وعده کرده که اگر تهران به تعهداتش باز گردد، امریکا به این موافقتنامه بازخواهد گشت، اما تهران می خواهند که نخست واشنگتن اقدام کند.

در منطقه آسام هند یک قطار مسافربری با دو فیل تصادم کرده است

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

در منطقه آسام هند یک قطار مسافربری با دو فیل تصادم کرده است.

نظر به گزارش رسانه های هندی این فیل ها در جستجوی مواد خوراکی در منطقه موریگاوو از جنگل بیرون شده و با یک قطار برخورد کردند که هردو جان دادند.

در جنگل های اسام در حدود شش هزار فیل زنده‌گی می کنند که در سالهای اخیر برای پیدا کردن خوراک از جنگل ها بیرون شده و به شهر ها و مناطق زیست مردم میروند.

اداره حفظ جنگلات هند گزارش میدهد که از سال ۲۰۰۹ تاسال ۲۰۲۰ میلادی ۱۱۳ فیل با مرگ طبعی یا حوادث طبعی جان داده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG