لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۷

نبیل: تهدیدات در برابر لویه جرگه مشورتی به سطح منطقه وجود داشت


رحمت الله نبیل سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان
با پایان یافتن کار لویه جرگه مشورتی در کابل مسوولان امنیتی می گویند گروه های تروریستی به سطح منطقه آماده گی داشتند تا با انجام حملات شان مانع برگزاری لویه جرگه مشورتی گردند.

رحمت الله نبیل سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان به روز یکشنبه در کابل گفت، نیروهای امنیتی در روز های برگزاری جرگه تعداد از این گروپ ها را بازداشت و مانع حملات شان بالای لویه جرگه شدند:

« تهدیدات به این جرگه فردی نبوده بلکه به سطح منطقه وجود داشت بیشتر از پنج گروپ که آماده حملات انتحاری بودند همراه با واسکت های انتحاری بمب های دستی و چندین هزار کیلوگرام مواد منفجره بود که در قسمت های مهم شهر کابل جابجا شده بود بیشتر از 10 فیر راکت سکر چهل گرفتار شده و اضافه تر از 22 فیر بیم یک. »

این مسوول امنیت ملی می گوید شماری از افراد شبکه حقانی را همراه با قوماندانان مشهور طالبان به شمول معاون والی نام نهاد ولایت پروان از مربوطات ولسوالی پغمان بازداشت کرده اند.

جرگه مشورتی به هدف بحث روی مسوده توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشگتن به روز پنجشنبه 30 عقرب در کابل آغاز بکار کرده و برای چهار روز ادامه داشت.

هرچند در روزهای برگزاری جرگه مشورتی کدام حادثه در کابل رخ نداد اما چند روز قبل از آن در نزدیکی محل برگزاری جرگه حمله انتحاری صورت گرفت که سبب کشته و زخمی شدن تعداد از مردم عام گردید.

هرچند مسوولان امنیتی دستگیری مخالفین مسلح را دست آورد می دانند اما انتقاد های وجود دارند که این افراد قبل از محاکمه و مجازارت کافی از قید آزاد می شوند.

سرپرست امنیت ملی با تایید این مساله به بازداشت یک فرد در پیوند به برهم زندن لویه جرگه مشورتی اشاره کرد که به گفته وی قبلاً هم در ارتباط به دست داشتن در فعالیت های تروریستی دستگیر شده بود:

« یکی از کسانی را که ما گرفتیم و سه پلان را در اطراف جرگه داشت کسی بود که به کشتار چندین نفر از جمله والی سابق لوگر عبدالله خان متهم بود و اقرار هم کرده بود صرف سه سال در بند بود و هفت ماه پیش خلاص شده بود یکی از پلان گذاران عمده این شخص بود. »

آقای نبیل با اشاره به تامین امنیت لویه جرگه مشورتی را از سوی نیروهای امنیتی گفت تلاش خواهند کرد تا در هماهنگی مشترک امنیت برگزاری انتخابات آینده در افغانستان را نیز به گونه درست آن تامین نمایند.

این اطمینان در حالی داده می شود که قبلاً نگرانی ها از مشکلات امنیتی و افزایش تحرکات مخالفین مسلح برای برهم زدن انتخابات گزارش داده شده است.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG