لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۶

رهبران جهان از توافق با ایران محتاطانه استقبال کردند


رهبران جهان از توافق اتومی موقت میان قدرت های بزرگ جهان و ایران محتاطانه استقبال کردند.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا این توافق را "نخستین گام مهم به سوی یک حل همه جانبه" نزاع اتومی با ایران خواند. او این توافق را مهمترین پیشرفت واقعی با ایران در دوره ریاست جمهوری خود عنوان کرد.

ویلادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم این توافق را یک گام آغازین در یک مسیر طولانی و دشوار خواند.

آیت الله خامنه ای، رهبر مذهبی ایران روز یکشنبه گفت این توافق حقوق این کشور برای داشتن یک برنامه اتومی را به رسمیت می شناسد. او گفت که این توافق زمینه پیشرفت بیشتر را مهیا می سازد.

کشورهای 5+1 یک، امریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، و آلمان موافقه کردند که یک بخش از تعزیرات وضع شده بر ایران دور ساخته می شوند و در بدل آن ایران برخی فعالیت های اتومی خود را متوقف می سازد.

کشورهای غربی گمان می کنند که ایران در صدد تهیه اسلحه اتومی می باشد ولی ایران می گوید که برنامه اتومی این کشور اهداف مسالمت آمیز را دنبال می کند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت قدرت های جهان در نتیجه گفتگو و مذاکرات حقوق اتومی این کشور را به رسمیت شناختند:

« حق غنی سازی ملت ایران در خاک ایران است. این حق هرکس هر تفسیری می خواهد بکند، در متن این توافق به صراحت آمده که ایران غنی سازی خودش را انجام خواهد داد و به همین دلیل هم من به ملت ایران اعلام می کنم که فعالیت غنی سازی ایران به همان صورت سابق ادامه خواهد یافت. »

کاترین آشتن، رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلان کردکه پلان کاری مشترک مقدماتی زمینه را برای دستیابی به یک حل همه جانبه مهیا می سازد. امریکا یکبار دیگر گفت که به امنیت همپیمانان خود به شمول اسرائیل متعهد می باشد. ولی بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل این توافق را "یک اشتباه تاریخی" خوانده محکوم کرد.

او گفت که اسرائیل به این توافق پایبند نیست:
« چیزی که شب گذشته در ژینو به آن دست یافته شد یک توافق تاریخی نه بلکه یک اشتباه تاریخی است. امروز جهان یک جای خطر ناکتر شد چون خطرناکترین رژیم جهان یک گام مهم به سوی دستیابی به خطرناکترین اسلحه در جهان برداشت. قدرت های پیشتاز جهان برای نخستین بار به غنی سازی یورانیم در ایران موافقه کردند، آنها فیصله های شورای امنیت را که خودشان در آن نقش رهبری کننده داشتند نادیده گرفتند. »

اعلامیه حکومت امریکا می گوید حکومت ایران موافقه کرده که یورانیم را بیش از 5 فیصد غنی نمی سازد و ذخیره یورانیم غنی شده تا بیست فیصد را که در اختیار دارد در شش ماه خنثی می سازد.

ایران همچنین پذیرفته که دستگاهای جدید غنی سازی یورانیم نمی سازد و ریکتور آب سنگین در اراک را که مورد نزاع می باشد فعال نمی کند.

مقامات امریکایی می گویند ایران همچنین قبول کرده که در مورد برنامه اتومی خود شفافیت بی سابقه به میان می آورد و تفتیش ناگهانی را اجازه میدهد.

در مقابل، کشورهای 5+1 پذیرفتند که اکثریت تعزیرات وضع شده بر طلا، فلزات قیمتی و صادرات پترو شیمی ایران را دور می سازند. آنها به ترمیم طیاره های مسافر بری ایران نیز اجازه میدهند.
XS
SM
MD
LG