لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۲

حمایت وسیع مردمی رییس جمهور و افزایش فشار ها»


روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر روی تصامیم لویه جرگهء مشورتی و اظهارات رییس جمهور کرزی در روز پایان این جرگه تصبره کرده اند.

سرنوشت
روزنامه غیر دولتی سرنوشت به نقل از رییس جمهور کرزی در صفحه نخست خود با عنوان درشت نگاشته، صلح شرط اصلی و اساسی برای امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی است با امریکا است.

به نوشته روزنامه، آقای کرزی گفته است که تامین صلح به دست امریکا و بعداً به دست پاکستان است.

روزنامه تحت عنوان « حمایت وسیع مردمی رییس جمهور و افزایش فشار ها» مقالهء را منتشر کرده که در قسمتی از آن آمده، اظهارات رییس جمهور صدای مردم افغانستان است، و از موقف نهایی افغانستان حمایت می کند.

در ادامه مطلب آمده است، از اظهارات و سخنان رییس جمهور کرزی در روز نخست و اخیر لویه جرگه مشورتی چنان معلوم می شد که وی به خاطر حفظ منافع افغانستان به حالت دشوار روبرو است.

ملی باور
روزنامهء غیر دولتی ملی باور در سرمقاله خود می افزاید، با وجود مشکلات موجود در افغانستان حضور دایمی نیرو های غربی از نظر روانی روحیه افغان ها را قوی می سازد.
به باور نویسنده، این نگرانی پا بر جاست که بیشتر افغان ها به فکر خراب شدن وضعیت امنیتی بعد از سال 2014 اند و این وضعیت بالای انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 اثر منفی گذاشته می تواند.

ویسا
روزنامه ویسا در یک مطلبی جداگانه تحت عنوان «مداخله در لویه جرگه مشورتی آشکار شد» نوشته است.

این روزنامه اظهارات برخی از اشتراک کنندگان لویه جرگه مشورتی را به نشر رسانده که گفته اند، هر آن چیزی که در کمیته ها مورد تایید قرار گرفت بر خلاف آن در ماده های توافقنامه موجود اند.

در ادامه مطلب آمده است، در نشستی که پس از روز اول برگزاری لویه جرگه مشورتی ایجاد شد بحث صورت گرفت که این مسوده بدون کدام تغییر و تعدیل با چشم بسته و ناقص تصویب گردد.

محور
روزنامه محور در صفحه نخست اش با سرخط درشت به نقل از رییس جمهور کرزی نوشته است که « توافقنامه را به شرط آوردن صلح در کشور به امضا می رسانم» اما صلح در مدت یک ماه به افغانستان آورده نخواهد شد.

این روزنامه نظریات کارشناسان را نیز به نشر رسانده است، آنان گفته اند احساسات مردم و عجله برای امضای این توافقنامه سبب می شود تا رییس جمهور کرزی را به سیاست محتاطانه و معامله تدریجی نگذارد.
در سرمقاله روزنامه محور آمده است که برای امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن باید تضمین وجود داشته باشد که تمام خواسته های مردم افغانستان مد نظر گرفته می شود نه این که امضای این توافقنامه تنها به نفع امریکا تمام شود و بس.

در سرمقاله روزنامه دولتی هیواد آمده است که توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا باید بدون کدام تعویق امضا شود.

به اساس معلومات نویسنده روزنامه، امکان وجود دارد که این توافقنامه در شورای ملی تصویب و برای امضا آماده گردد.

به باور نویسنده روزنامه، چیزی که بیشتر مهم است تضمین عملی شدن ماده های این توافقنامه است که هیچ کدام طرف از آن نباید سرپیچی کنند.

آرمان ملی
و در اخیر، در سرمقاله روزنامه غیر دولتی آرمان ملی آمده، اگر توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن هر چه زودتر امضا نشود عواقب ناگوار به همراه خواهد داشت.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG