لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۱

خشونت علیه زنان در شمال افغانستان 60 درصد بلند رفته است


افزایش خشونت علیه زنان در شمال افغانستان باعث نگرانی مسوولین کمیسیون حقوق بشر در این زون شده است و آنان می گویند که تنها در چهار ولایت شمال این کشور نسبت به سال قبل 60 درصد خشونت علیه زنان افزایش یافته است.

رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان در یک نشست به مناسب 25 نومبر "روز محو خشونت عیله زنان" گفت، در ولایات، سمنگان، بلخ، جوزجان، و سرپل خشونت علیه زنان نسبت به سال قبل بیش از 60 درصد افزایش یافته است.

قاضی سید محمد سامع رییس دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در زون شمال کشور در مورد گفت:
« در سال 1392 در جریان 8 ماه ما 525 مورد خشونت علیه زنان را با خود به ثبت رسانیدیم که سال گذشته در همین مدت زمان ارقام خشونت علیه زنان به 280 مورد می رسید و نشان دهنده افزایش بیشتر از 60 درصد خشونت علیه زنان می باشد. »

به اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون شمال کشور در چهار ولایت شمالی در جریان 8 ماه سال گذشته 280 مورد خشونت علیه خانم ها انجام یافته بود که امسال در جریان همین مدت زمان ارقام به ثبت رسیده خشونت علیه زنان با کمیسیون مستقل حقوق بشر زون شمال به 525 مورد میرسد، که 62 مورد خشونت در سمنگان، 181 مورد در بلخ، 132 مورد در جوزجان و 150 مورد خشونت علیه زنان در سرپل با این کمیسیون به ثبت رسیده است.

مسوولین این کمیسیون می گویند که ارقام به دست آمده از خشونت علیه زنان در چهار ولایت شمالی نشان دهنده آنست که خشونت در مقابل به خانم ها بیشتر از 60 درصد در این حوزه افزایش نموده است.

قاضی سامع گفت: بیشترین نوع خشونت علیه زنان خشونت فزیکی بوده و به همین قسم از انواع افزایش خشونت علیه خانم ها یاد آوری نموده افزود:
« خشونت منع از تحصیل 4 مورد، طلاق های اجباری 9 مورد، خودکشی ها 17 مورد، قتل 14 مورد، و اقدام به خود کشی در چهار ولایت 39 مورد به ثبت رسیده است. »

در حالی مسوولین دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر از افزایش 60 درصدی خشونت علیه زنان خبر میدهند که روز گذشته نیز کمیشنران کمیسیون حقوق بشر افغانستان در گزارش شان در کابل گفتند که در سال روان در سرتاسر کشور 4152 مورد خشونت علیه زنان را با این کمیسیون به ثبت رسانده اند.


مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG