لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۸

نیویارک تایمز: "خداحافظی طولانی در افغانستان"


اکثر روزنامه های معتبر بین المللی در شماره های اخیر شان، لویه جرگه مشورتی اخیر درافغانستان را مورد بحث قرار داده و روی نتایج این جرگه تمرکز نموده اند.

دیلی تیلگراف چاپ برتانیا می نویسد:
بعد از آنکه لویه جرگه مشورتی به موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن و حضور قرارگاه های امریکایی درافغانستان توافق کرد، رییس جمهور کرزی با جرگه که خود فراخوانده بود، در تضاد قرار گرفت.

دیلی تیلگراف می نویسد، کرزی با وجود گشایش لویه جرگه متشکل از 2500 رهبر قومی از سراسر افغانستان که برای اتخاذ تصمیم درمورد 9 پایگاه و حضور حدود هشت هزار سرباز امریکایی درافغانستان گرد هم آمده بودند، به اعضای جرگه گفت، تازمانی که امریکا صلح را در افغانستان نیاورد، این موافقنامه را امضا نمی کند.
دیلی تیلگراف می نویسد:
این عقب گرد رییس جمهور کرزی بعد از ماه ها مذاکرات جدی بین امریکا و افغانستان صورت گرفت. در این قرارداد امنیتی، بیشترین اختلاف روی موضوع مصوونیت قضایی نیروهای امریکایی درافغانستان بود.
یک روز قبل از گشایش لویه جرگه، یک همکار رییس جمهور کرزی جنجالی را زمانی ایجاد کرد که گفت، انتظار می رود رییس جمهور اوباما از تخطی هایی که نیروهای امریکایی در افغانستان مرتکب آن شده اند، معذرت بخواهد.

اوباما برای آنکه امضای این توافقنامه را سریع تر سازد نامه یی را هم به کرزی فرستاد و اطمینان داد که امریکا حاکمیت ملی افغانستان را احترام می کند.

واشنگتن هراس دارد که تاخیر در امضای این توافقنامه به این معنی خواهد بود که وقت کافی برای طرح یک پلان جدید امنیتی، قبل از خروج نیروهای امریکایی در پایان سال 2014 کم خواهد بود.

روزنامهء واشنگتن پوست نیز در شماره اخیرش مطلبی را درمورد لویه جرگهء اخیر درافغانستان به نشر رسانیده، می نویسد:
لویه جرگه بین رییس جمهور کرزی و رهبران قومی به روز یکشنبه، با احساساتی به پایان رسید که امریکا انتظار آن را نداشت.
واشنگتن پوست می افزاید، صبغت الله مجددی رییس لویه جرگه به رییس جمهور کرزی گفت، این موافقتنامه را امضا کند، زیرا به نفع ملت است، ولی کرزی در ساعات پایانی جرگه بار دیگر به روی ستیژ رفته، تکرار کرد که به آسانی و ساده گی این موافقتنامه را امضا نمی کند.

درحالیکه دیلی تیلگراف و واشنگتن پوست لویه جرگهء اخیر در افغانستان را مورد بحث قرار داده اند، روزنامهء نیویارک تایمز در شمارهء اخیر اش جنبهء دیگری از مساله افغانستان را به بحث گرفته و در مقاله تحت عنوان "خداحافظی طولانی در افغانستان" می نویسد:
بارک اوباما در اولین کمپاین ریاست جمهوری اش وعدهء ختم جنگ افغانستان را داده، تعداد نیروها درافغانستان را از 100 هزار به 47 هزار کاهش داد و وعده خروج کلی نیروهای محاربوی از افغانستان را تا پایان سال 2014 داد.

نیویارک تایمز می نویسد:
اوباما همچنان گفته است یک رقمی از سربازان را برای آموزش و پرورش نیروهای افغان و فعالیت های ضد تروریستی درافغانستان باقی خواهد گذاشت، ولی او هیچ وقت نگفته است به چی تعداد سربازان را درافغانستان نگه میدارد. اوباما این را هم هیچ وقت نگفته است که این نیروهای محدود که قراراست بعد از سال 2014 درافغانستان بمانند، چگونه می توانند شایسته گی قوای افغان را بهتر سازند، شایسته گی را که در ده سال گذشته، قوای وسیع تر خارجی نتوانست، به آن نایل آید.
XS
SM
MD
LG